Základní informace
Pevnost poznání je interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho cílem je zábavnou formou přibližovat vědu a výzkum všem věkovým kategoriím. Nachází se v architektonicky i historicky výjimečné budově, bývalém vojenském skladu z 19. století, který se podařilo úspěšně transformovat v progresivní science centrum. Návštěvníci Pevnosti se baví a vzdělávají prostřednictvím interaktivních vědeckých expozic a digitálního planetária. Díky své ojedinělé atmosféře, kde se střetává bohatá historie s dynamickou současností, nabízí Pevnost poznání inspirativní prostředí pro setkávání široké veřejnosti, studentů i zaměstnanců Univerzity Palackého.
Expozice v Pevnosti poznání:
Věda v pevnosti
Jaká byla Pevnost v dobách, kdy nebyla útočištěm vědy, ale vojenských jednotek? Prozradíme vám prostřednictvím jednotlivých sekcí rozsáhlé a bohaté expozice. Dozvíte se o jednotlivých řemeslech, oblasti zdravotnictví, stavebnictví, balistiky i kartografie. V hlavních rolích nevyzpytatelné 18. století a armáda, která měla vždy snadný přístup k nejnovějším vědeckým a technickým poznatkům. Vychutnáte si také ústřední dominantu expozice v podobě vtipného komiksového příběhu na 12 velkoformátových panelech. Vypráví o vzniku olomoucké pevnosti a poutavě shrnuje události, v nichž figuruje sama Marie Terezie i císař František Josef I.
Živá voda
Ponořte se do koryta řeky a detailně prozkoumejte vodní tok od pramene až po ústí do moře. Ohromí vás naprostá dominance řeky v přírodě a samozřejmě se seznámíte i s jejími obyvateli, od ráčka poustevníčka, rodinky plžů až po hbitého listonoha nebo tajemnou žábronožku. Rozhodně ale nevynechejte ani model fascinující vápencové podmořské jeskyně, kde na vás čeká rovných 15 druhů výjimečných živočichů! „Živou vodu“ na vlastní kůži pocítíte, jakmile se rozhodnete vyzkoušet zátopový model Olomouce. Jste si opravdu jisti, že víte, co s naším městem udělá stoletá voda?
Rozum v hrsti
Chcete se dozvědět vše o základních principech lidského vědění? Vstoupit (až v 8 osobách!) můžete do osmimetrové makety lidského mozku, která poskytne odpovědi na všechny vaše otázky. Díky světelné projekci se před vámi zjeví neuronová síť v celé své komplikované kráse. Po návštěvě téhle expozice zaručeně půjde hlava kolem. Stále vám to přijde málo? Pak je tu zapeklitá matematická část expozice, v níž mj. nabízíme model slavného šifrovacího stroje Enigma nebo originální dřevěné 3D piškvorky. A jakmile budete mít hlavu jako pátrací balón, stačí na vlastní (ne)bezpečí vyzkoušet přistroj, který se používá i na Mezinárodní vesmírné stanici – tzv. gyroskop, jehož rotační způsoby vás buď naplno rozhodí anebo přivedou do povznášejícího stavu.
Světlo a tma
Jak vidíme svět kolem nás? Odpovědi přinášíme v expozici věnované základním principům světla. Pozornost na sebe strhává zejména sedmimetrová kopule digitálního planetária, díky níž máte šanci povznést se přímo do centra vesmírného oceánu. Během průletu kosmem pozdravíte hvězdy a celé planety a naplno se seznámíte s nejrůznějšími astronomickými jevy. Mějte oči dokořán, protože ve chvíli, kdy se vrátíte zpět na Zemi, můžete navštívit unikátní model oční bulvy. Poznáte detailně stavbu vlastního oka a na vlastní oči si také vyzkoušíte, jaké to je vidět svět očima mouchy nebo vážky..
Otevírací doba:
út – pá: 9:00 – 17:00
so – ne: 9:00 – 18:00
(včetně státních svátků)