Základní informace
V polovině 19. století byl kolem Olomouce vybudován mohutný systém fortového opevnění, tzv. „Fortový věnec“, který měl být následně doplněn vzdálenějším uskupením fortů, nazývaným „fest“ v celkovém počtu tří. Fest Sv. Kopeček měl mít čtyři forty (Toveř č. 1, Radíkov č. 2, Lošov č. 3, Droždín č. 4) a dvě dělostřelecké baterie. V permanentní podobě byl realizován pouze objekt Radíkov č. 2. Výstavba započala v roce 1871 jako součást „ Císařsko královské Olomoucké pevnosti“ (Kaiser Königliche Olomüzer Festung – K.K.O.F.) podle projektu kapitána Karla rytíře von Peche. Po třech letech byl sice fort bojeschopný, ale dostavoval se až do roku 1882. Konstrukčně se jedná o jednovalový dělostřelecký fort. Je to architektonicky a historicky unikátní pevnostní objekt, který se dochoval v jediném exempláři na území ČR. K festu patřila i vojenská nemocnice vybudovaná v Radíkově na konci dnešní ulice Zedníkovy. Dále k festu patřily dvě vojenské studny vybudované v letech 1875 v Samotíškách, které jsou dodnes funkční. V poli mezi Samotíškami a Chválkovicemi byla pro fest postavena mírová prachárna se strážním domkem u silnice.
Kde nás najdete
Fort Radíkov je jedna z pevnůstek systému Císařsko královské Olomoucké pevnosti z roku 1876 a je „zapuštěna“ do kopce za radíkovskou věží. Přesto, že má 6 hektarů je“ neviditelná“. Vstup najdete na konci asfaltky mezi areálem „věže“ a Chatou pod Věží. Svojí konstrukcí je unikátní v celé ČR. Fort (pevnůstka) Radíkov je kulturní památka.
Prohlídka
Na novou sezónu máme připravenou velkou novinku – zrekonstruovanou Poternu s chodbou 45 metrů a podzemními místnostmi a střílnami za přispění z fondu EU. Shlédnete vizualizaci fortu, malou výstavku plánů fortu a předmětů nalezených při výkopových pracech.
Délka prohlídky cca 60 minut
Max. počet osob na prohlídku 45 osob.
Více informací o olomoucké pevnosti naleznete na webu a v mobilní aplikaci visitczechrepublic.online.
Otevírací doba:
Prohlídky fortu na objednávku na e-mailu: info@pevnost-radikov.cz