Základní informace
Červený kostel nechali na počátku 20. století postavit olomoučtí němečtí evangelíci podle architektonického návrhu Maxe Löwa. Základní kámen stavby byl položen 16. května 1901, dokončen byl kostel o rok později. Užití červených cihel pro jeho stavbu, typických pro německou cihlovou gotiku, inspirovalo k používání názvu Červený kostel, který doslova zlidověl. Jeho dominantu tvoří 55 metrů vysoká věž.
Kostel sloužil nejprve místním německým evangelíkům, po druhé světové válce jej pak do správy získala Českobratrská evangelická církev. Na počátku 60 let 20. stol. spojil svůj osud se sousední Vědeckou knihovnou v Olomouci a na téměř 60 let se stal skladem knižních fondů. Na 300 tis. svazků bylo z kostela vystěhováno teprve v první půlce roku 2019, kdy byly odvezeny do nového depozitáře v Olomouci-Hejčíně.
Vzhledem k tomu, že VKOL dlouhodobě postrádala reprezentativní a kapacitně dostačující prostory pro její kulturně-vzdělávací činnost, bylo rozhodnuto, že kostel bude nově sloužit právě kulturním účelům. V roce 2017 byla atelierem-r architekta Miroslava Pospíšila zpracována studie na jeho přestavbu. Zcela odlišná funkce kostela však zahrnovala i vybudování prostor pro zázemí knihovny i návštěvníků, ty zpracovatel umístil do nové stavby spojující kostel s budovou ředitelství. Dvouapůlletá rekonstrukce, započatá na podzim 2020, byla dokončena na jaře 2023 a dne 17. května byl kostel slavnostně otevřen po více jak 60 letech veřejnosti.
Dnes slouží jako víceúčelové kulturní a společenské centrum VKOL, konají se zde pravidelné výstavy, prohlídky, koncerty, přednášky, besedy, autorská čtení a workshopy.
Zdroj: archiv VKOL, foto: Olomoucký fotograf