Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Vítejte v Olomouci / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Čt 29. 09.

15°C
zataženo
Pá 30. 09.

11°C
slabý déšť

Kalendář akcí

další akce...
flora-leto1

29. 9. 2022–2. 10. 2022 09:00–17:00 Flora Olomouc - Hortikomplex

Podzimní zahradnické trhy, Olima - festival gastronomie a nápojů.

www.flora-ol.cz/akce/flora-olomouc-hortikomplex

flora-leto1

29. 9. 2022–14. 10. 2022 Rozkvetlé památky

Floristická výzdoba olomouckých pamětihodností.

Husův sbor
U Husova sboru 538

Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Cyrilometodějské nám. 233/1

Zvěstování Páně
Kapucínská 115 (Dolní náměstí)

https://www.flora-ol.cz/akce/rozkvetle-pamatky-2022

flora-leto1

25. 9. 2022–22. 10. 2022 19:00 Podzimní festival duchovní hudby

29. ročník duchovní hudby. Dramaturgie čerpá z nesmírně bohatého dědictví největších skladatelů celého světa, aniž by se vyhýbala současné hudbě a zároveň má i ekumenický rozměr. Festival získal renomé také díky vynikajícím uměleckým výkonům špičkových sólistů, vokálních a instrumentálních hudebních těles.

http://www.podzimni-festival.cz/cs

flora-leto1

30. 9. 2022–1. 10. 2022 14:00–22:00 Olomoucké vinné slavnosti - podzimní

Tradiční vinné slavnosti, přehlídka 30 vinařství, ochutnávky, regionální výrobci, doprovodný kulturní program.

www.olomoucka-vinna.cz

flora-leto1

1. 6. 2022–31. 10. 2022 Sculpture Line

5. ročník mezinárodního sochařského festivalu v Olomouci.

www.sculptureline.cz

flora-leto1

11. –12. 11. 2022 Svatomartinská Olomouc

Oslava svátku sv. Martina, ochutnávka a prodej mladých vín.

www.vanocnitrhy.eu

flora-leto1

20. 11. 2022–23. 12. 2022 Olomoucké Vánoce

Tradiční vánoční trhy, Mikulášská nadílka, kulturní a doprovodný program.

www.vanocnitrhy.eu

flora-leto1

1. –4. 12. 2022 Přehlídka animovaného filmu

Festival filmové animace a současného umění.

www.pifpaf.cz

flora-leto1

1. 1. 2023 Novoroční ohňostroj

Oslava nového roku s programem pro rodiny s dětmi.

www.olomouc.eu

další aktuality...

Aktuality

29. září 2022 (čt)
Nákup vstupenek v IC Olomouc

Od čtvrtka 29. 9., až do úterý 4. 10. nebude možné v Informačním centru Olomouc zakoupit vstupenky na kulturní představení z důvodu aktualizace software.

12. září 2022 (po)
OBRAZEM: Dny evropského dědictví 2022

Tradiční oslavy, tradičně obrovský zájem! O uplynulém víkendu si v Olomouci opravdu přišel na své snad každý. Dny evropského dědictví opět nabídly otevřené památky, komentované prohlídky, street art, velkolepé open-air představení Moravského divadla, koncerty i program pro nejmenší. Podívejte se, jak to v centru Olomouce žilo!

12. září 2022 (po)
Centrum města bude na tři dny patřit sportu

Třídenním festivalem vyvrcholí na Horním náměstí projekt Sportuje celá Olomouc 2022, jehož akce se po celý rok snažily co nejvíce podporovat aktivní využití volného času všech generací. Sportu bude centrum města patřit od 15. do 17. září, v rámci posledního dne přijede akci podpořit také olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle.

12. září 2022 (po)
Změna otevírací doby Informačního centra

Informační centrum je v pondělí 12.9.2022 otevřeno od 13:00 hodin. Děkujeme za pochopení.