Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Vítejte v Olomouci / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Pá 06. 08.

14°C
zataženo
So 07. 08.

21°C
skoro jasno
 

Kalendář akcí

další akce...
flora-leto1

8. –22. 8. 2021 Olomoucké shakespearovské léto

Už pošesté pro vás Divadlo Tramtarie pořádá letní open-air festival Olomoucké „nejen“ shakespearovské léto. Letos opět v krásném prostředí parkánu Uměleckého centra UP v Olomouci.

Festival zahájí velkolepá premiéra inscenace Tři sestry v režii úspěšného ruského režiséra Alexandera Minajeva. A bude to vůbec poprvé, kdy diváci uvidí tramtarijní adaptaci jedné z her Antona Pavloviče Čechova.

Těšit se můžete i na oblíbené komedie Divadla Tramtarie. Kromě legendárního Kabaretu nahatý Shakespeare a letní komedie Po stopách něžného muže vás čeká i spoustu novinek. Na parkánu se poprvé představí komedie Hřeben Bruce Willise, vztahové konverzační drama Nebezpečné známosti nebo temná love story Na Větrné hůrce. A čekají nás i poslední reprízy komedie Láska za koronu 2.

Pro velký divácký zájem se na jeden jediný den exkluzivně vrací oblíbená open-air komedie Láska za koronu 1. Festival slavnostně zakončíme derniérou této komedie i jejího volného pokračování s číslem 2.

Ani letos nebude chybět bohatý program pro rodiny s dětmi. Kromě našich oblíbených pohádek O pračlovíčkovi, O popleteném kouzelníkovi a Pohádce o mašinkách pro vás chystáme další zábavné atrakce. Těšit se můžete na žonglérský workshop, malování na obličej, slackline pro děti a jako obvykle budete mít i možnost vyfotit se s pohádkovým hrdinou.

Vstupenky koupíte na www.shakespearovskeleto.cz

www.shakespearovskeleto.cz

flora-leto1

14. 8. 2021 Mattoni 1/2Maraton Olomouc

Chcete opět zažít atmosféru velkých závodů a posunout svoje hranice při uběhnutí půlmaratonu? Registrujte se na jeden z největších závodů sezóny. To nesmíte zmeškat!
➡️ https://bit.ly/Registrace_Mattoni_pulMaraton_Olomouc_2021

Z Horního náměstí odstartujeme už 14. 8. a vybrat si můžete ze závodů:
🟡 1/2Maraton
🟡 1/2Maraton štafeta
🟡 2Run (10+11 km)
🟡 dm rodinný běh

Zažijte adrenalin při průběhu centrem tohoto krásného moravského města a úžasný pocit po doběhnutí do cíle.

Uvidíme se na startu!

https://www.runczech.com/

flora-leto1

19. –22. 8. 2021 09:00–18:00 Letní Flora Olomouc 2021

Záplava nádherných květů právě vrcholícího léta i bohatý a atraktivní doprovodný program. Na olomouckém výstavišti Flora čeká všechny návštěvníky od 19.-22. srpna 2021 bohatý program se spoustou lákadel v rámci výstavy Letní Flora Olomouc, doplněný o Letní zahradnické trhy, které nabídnou široký sortiment květin, rostlin, semen, zahrádkářských pomůcek či hobby potřeb. Na své si tak přijdou všichni zahrádkáři a milovníci rostlin.

https://www.flora-ol.cz/akce/letni-flora-olomouc-2021

flora-leto1

27. –28. 8. 2021 17:30–20:30 Festival vojenských hudeb Olomouc

pátek 27. srpna | od 17:30 | Horní náměstí
Vojenský umělecký sbor Ondráš
Exhibice Čestné stráže AČR
Ukázka psovodů Vojenské policie
Žesťový kvintet Ústřední hudby AČR
Vojenská hudba Olomouc se sólistou Ondřejem Rumlem
Prezentační stánky útvarů AČR

sobota 28. srpna | 19:30 | Horní náměstí
Koncert Ústřední hudby AČR se sólistkami Dashou a Lucií Silkenovou

Pořádá Posádkové velitelství Praha a statutární město Olomouc pod záštitou 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Mgr. Ing. Jaromíra Zůny, MSc., Ph.D. a primátora statutárního města Olomouce Mgr. Miroslava Žbánka, MPA.

Akce se koná zdarma a za každého počasí
Změna programu vyhrazena

www.olomouc.eu

flora-leto1

6. –12. 9. 2021 Dny evropského dědictví

Sloup světla
pátek 10. září | Horní náměstí
jedinečné multižánrové a audiovizuální open air představení Moravského divadla Olomouc

Dny otevřených památek
11.–12. září
zpřístupnění olomouckých památek, institucí a zajímavých objektů komentované prohlídky & doprovodný program

Komentované prohlídky & procházky
6.–12. září
netradiční prohlídky pozoruhodných míst se zajímavými osobnostmi

Hlavní program
sobota 11. září | Horní náměstí
koncerty | divadla | filmové projekce | výstavy | design market | čítárna a knižní trhy | tvůrčí dílny pro děti

Street Art Festival
2.–10. září | Moravské divadlo Olomouc
OZMO_mural na fasádě divadla | projekce | street art tours | workshopy

https://ded.olomouc.eu

flora-leto1

8. –19. 9. 2021 Ekologické dny Olomouc

Přirozené, původní a jejich podoby a nápodoby v přírodě a společnosti. 31. ročník festivalu /společné porady o našem světě

https://slunakov.cz/news/ekologicke-dny-olomouc-2021/

Upozornění

V souladu s vládními opatřeními proti šíření nákazy Covid-19 jsou již v omezeném režimu otevřeny muzea, galerie a památky. Jsou povoleny koncerty, divadelní a filmová představení. Provoz restaurací ve vnitřních prostorách je za přísných hygienických podmínek obnoven. Ubytovací zařízení mohou ubytovávat hosty. Do hotelů, restaurací, divadel, sportovišť, bazénů a některých dalších míst je vstup povolen pouze po prokázání se negativními testy, očkováním nebo potvrzením o prodělání covidu-19.

Podrobněší informace na speciálním portálu covid.gov.cz.

další aktuality...

Aktuality

4. srpna 2021 (st)
Olomouc si připomene vraždu posledního Přemyslovce, krále Václava III.

Na den přesně 715 let uplyne ve středu 4. srpna od slavné olomoucké královraždy. Byť nebylo pozadí vraždy na olomouckém hradě v srpnu roku 1306 nikdy uspokojivě vysvětleno, vražda sama ovlivnila v mnoha ohledech další vývoj českých zemí. Smrt mladého krále Václava III. si ve středu připomenou i Olomoučané.

2. srpna 2021 (po)
Program na prázdninové dny nabízí Pevnost poznání

Letní dny, které nelze strávit třeba u vody, si mohou turisté i Olomoučané zpestřit návštěvou interaktivních expozic a planetária v Pevnosti poznání. Milovníci chytré zábavy se tam mohou zapojit do originálních motivačních programů, které science centrum nabízí ve spolupráci s partnery z oblasti vzdělávání a cestovního ruchu z celé republiky. Otevřeno je každý den.

23. července 2021 (pá)
Duhové větrníky nad hlavou. Olomouc má další atraktivní výzdobu

Ulice některých měst zdobí barevné deštníky, Olomouc bude mít větrníky! V ulici 28. října, v úseku od bývalé cukrárny Maruška po ústí k Hornímu náměstí právě probíhá instalace nové výzdoby – barevných větrníčků. Mají tvar květiny, který stejně jako rozkvetlá výzdoba na náměstí odkazuje na Olomouc jako město květin.

23. června 2021 (st)
Malby zahraničních umělců pokryjí známé veřejné plochy

Street Art Festival Olomouc prozrazuje další letošní program. Část startuje už na konci týdne, kdy začne ve veřejném prostoru vznikat dílo francouzského malíře a ilustrátora. V červenci pak změní podobu i podloubí domu naproti kostela sv. Mořice. Festival s podtitulem „summer walls“ bude probíhat celé léto a vyvrcholí v druhé půlce září. Prostřednictvím živého umění představí veřejnosti to nejlepší z české ale i světové scény streetartových umělců. Partnerem festivalu je město Olomouc.