Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Vítejte v Olomouci / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Út 13. 04.

1°C
sněžení
St 14. 04.

5°C
zataženo
 

Kalendář akcí

další akce...
flora-leto1

24. 4. 2021 09:00–17:00 Zahradnické trhy na Floře

Období jara je spojené se pracemi na zahrádkách, sázením rostlin či kutilskými pracemi kolem domu. Proto jsme se i letos rozhodli uspořádat jarní víkendové Zahradnické trhy na Floře a nabídnout tak všem zahrádkářům a milovníkům rostlin široký sortiment květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků a zahradnických pomůcek a potřeb.

Zahradnické trhy se letos konají ve 3 termínech ve Smetanových sadech za pavilonem A od 9 do 17 hod a vstup je ZDARMA.

24.-25. 4. 2021
15.-16. 5. 2021
22.-23. 5. .2021

Těšit se můžete třeba na petúnie, lobelky, muškáty, verbeny, trvalky i skalničky. Na své si přijdou i milovníci bylinek. Návštěvníci si budou moci koupit ovocné stromky a keře

www.facebook.com/events/906511790142742/?event_time_id=906511803476074

flora-leto1

27. 4. 2021–11. 5. 2021 09:00–00:00 AFO56

Nejlepší vědecký festival Mléčné dráhy bude online i v roce 2021! Jsme realisté a pragmatici, proto vás čekají dva týdny plné vědy a poznání na naší platformě www.watchandknow.cz.

Bude soutěžní výběr, programové sekce i Music is science! Pokud se pandemická situace aspoň trochu zlepší, čeká vás série promítání AFOKINO a to nejen v Olomouci, ale po celé republice. Přijedeme za vámi s filmy, hosty a hostkami a přibalíme i naši terralónu!

www.facebook.com/events/383747756405245/

Upozornění

Vzhledem k vládním opatřením proti šíření nákazy Covid-19 jsou uzavřeny památky, kulturní objekty i veškerá vnitřní sportoviště a také se nekonají veřejně přístupné kulturní akce. Uzavřena jsou také všechna restaurační zařízení, obsluhovat zákazníky lze přes výdejní okénko. Ubytovací zařízení mohou ubytovávat hosty výhradně za účelem pracovní cesty.

Podrobněší informace na speciálním portálu https://covid.gov.cz.

další aktuality...

Aktuality

6. dubna 2021 (út)
Olomouc má třetí nejlepší Instagram v zemi

"Olomoucký Instagram patří k nejlepším v zemi a je jedním z těch, které udávají trendy." Takového hodnocení se instagramový profil www.instagram.com/olomouc_tourism dočkal v soutěži Zlatý lajk 2021: TOP 10 Instagramů velkých měst. Olomouc získala krásné třetí místo a spoustu pochval.

1. dubna 2021 (čt)
Kraslice na Horním náměstí připomíná Svatý týden. Do výzdoby se zapojily i školky

Květnou nedělí začal velikonoční Svatý týden. V centru města jej od pondělí doprovází typická výzdoba včetně Kraslice od srdce, přibyla ale i jedna atraktivní novinka - malé velikonoční pastorále ze slámy.

22. března 2021 (po)
Smutný rok pro cestovní ruch potvrzuje statistika ubytování

I když obliba Olomouce jako turistického cíle u českých a zahraničních návštěvníků v posledních letech rostla, COVID-19 srazil všechny statistiky návštěvnosti strmě dolů. Za rok 2020 se snížil počet ubytovaných hostů ve městě v porovnání s rokem 2019 o 57,4 procenta a počet přenocování o 52,7 procenta. Z toho domácích hostů bylo o 47,4 procenta méně a zahraničních dokonce méně o 72,5 procenta.

15. března 2021 (po)
Pamatují vyhynutí dinosaurů, nově je chová Zoo Olomouc

Olomoucká zoo rozšířila kolekci chovaných zvířat o pravěké živočichy, jejichž historie spadá do paleocénu, do doby před 55 miliony lety. Není jimi nikdo jiný než pásovci kulovití. Ve volné přírodě lze tohoto výjimečného tvora spatřit v oblastech Jižní Ameriky.