Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Vítejte v Olomouci / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 28. 11.

1°C
sněžení
 

Kalendář akcí

další akce...
flora-leto1

19. 11. 2021–23. 12. 2021 10:00–21:00 Vánoční trhy Olomouc

Olomoucké vánoční trhy jednoznačně patří mezi ty s nejlepší atmosférou v celé republice. Na jejich zahájení se můžeme těšit už v pátek 19. listopadu, kdy na Horním náměstí opět ožije punčové městečko s rozmanitým doprovodným programem na podiu. Letos trhy nabídnou řadu novinek, chybět nebude ani oblíbené ruské kolo.

https://www.vanocniolomouc.cz/

flora-leto1

2. –5. 12. 2021 17:00 PAF Olomouc 2021

Přehlídka filmové animace a současného umění 20th Festival of Film Animation and Contemporary Art 2.–5. 12. 2021  PASSION AND FEELINGS. THIRD MILLENNIUM

Festival PAF Olomouc poprvé proběhl zkraje třetího tisíciletí, jeho vývoj a proměny jsou spjaty v mnoha ohledech s postupně formulovanými poznámkami o současnosti v oblastech animace, her, hudby, kinematografie, současného umění, zvuku a pohyblivého obrazu obecně. Z původní přehlídky animovaného filmu těžící z filmové historie se postupně stal prostor prolínání teritorií obrazu a jeho hybnosti v galeriích, klubech nebo na konzolích – PAF se pokoušel o spřátelení oblastí, které se navzájem ignorovaly, jen vedle sebe přirozeně pluly a existovaly – vycházely z odlišné praxe, tradice, historie. Jaká je animace třetího tisíciletí? Jaké je umění třetího tisíciletí? Jaká je hudba třetího tisíciletí? Jaké jsou hry třetího tisíciletí? Jaký je pohyblivý obraz třetího tisíciletí? Zajímají nás kotvící body minulosti nebo současnosti s možnými přesahy k úvahám o budoucnosti daných oblastí.

Dramaturgie letošního ročníku přináší představu o proměnách umění na počátku třetího tisíciletí v oblastech, které jednotlivě sleduje na úrovni dialogu s umělci, kurátory, animátory, filmaři, skladateli, historiky, teoretiky a pedagogy.

www.pifpaf.cz

Upozornění

V souladu s vládními opatřeními proti šíření nákazy Covid-19 jsou již v omezeném režimu otevřeny muzea, galerie a památky. Jsou povoleny koncerty, divadelní a filmová představení. Provoz restaurací ve vnitřních prostorách je za přísných hygienických podmínek obnoven. Ubytovací zařízení mohou ubytovávat hosty. Do hotelů, restaurací, divadel, sportovišť, bazénů a některých dalších míst je vstup povolen pouze po prokázání se negativními testy, očkováním nebo potvrzením o prodělání covidu-19.

Podrobněší informace na speciálním portálu covid.gov.cz.

další aktuality...

Aktuality

18. listopadu 2021 (čt)
Nepříznivý vývoj pandemie ruší program a mění podobu Vánočních trhů v Olomouci

Bez kulturního programu, slavnostního rozsvěcování stromu a se zcela jiným konceptem se mají odehrát Vánoční trhy v Olomouci. Vedení města, kraje a pořadatelé Vánočních trhů, Kulturní Olomouc, o.p.s., se dohodli na změnách, které reagují na nepříznivý vývoj pandemie. Trhy měly původně začít 19. listopadu otevřením stánků, samotné slavnostní zahájení s rozsvícením stromu mělo proběhnout v neděli 21. listopadu. Teď jsou však na řadě změny.

16. listopadu 2021 (út)
Provoz IC Olomouc ve státní svátek

Upozorňujeme na otevírací dobu IC Olomouc v podloubí radnice ve středu 17. 11. od 9:00 do 16:00 hodin. Děkujeme za pochopení.

3. listopadu 2021 (st)
Závěrečný koncert festivalu soudobé hudby

Symfonickým koncertem s Moravskou filharmonií Olomouc vyvrcholí letošní ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2021 WOMEN. Jako sólisté se představí Miroslav Beinhauer a Pavel Zlámal, filharmonii tentokrát povede Peter Vrábel. Závěrečný festivalový koncert se uskuteční ve čtvrtek 4. listopadu v 19 hodin v sále Reduta.

2. listopadu 2021 (út)
Centrum Olomouce už se chystá na Vánoční trhy

Je to tak. Na Horním náměstí už se začínají stavět stánky na Vánoční trhy. Ačkoli slavnostní zahájení trhů je plánované až na 21. listopadu, postavit přes 130 stánků není jen tak, proto jejich montáž začala v centru města už nyní, začátkem listopadu. Vánoční trhy každoročně bývaly akcí, na kterou se sjížděli návštěvníci nejen z různých koutů republiky, ale i ze zahraničí. „Loňský rok však spoustu věcí změnil a to nejhlavnější, v co všichni doufáme, teď je, aby mohly oblíbené trhy v předvánočním čase proběhnout s co nejmenším omezením. Přípravy jsou v plném proudu, začíná se 21. listopadu,“ těší se na olomoucký advent náměstkyně primátora Markéta Záleská.