Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Vítejte v Olomouci / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Čt 25. 02.

7°C
jasno
 

Kalendář akcí

sdílet
další akce...
flora-leto1

24. 4. 2021 09:00–17:00 Zahradnické trhy na Floře

Období jara je spojené se pracemi na zahrádkách, sázením rostlin či kutilskými pracemi kolem domu. Proto jsme se i letos rozhodli uspořádat jarní víkendové Zahradnické trhy na Floře a nabídnout tak všem zahrádkářům a milovníkům rostlin široký sortiment květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků a zahradnických pomůcek a potřeb.

Zahradnické trhy se letos konají ve 3 termínech ve Smetanových sadech za pavilonem A od 9 do 17 hod a vstup je ZDARMA.

24.-25. 4. 2021
15.-16. 5. 2021
22.-23. 5. .2021

Těšit se můžete třeba na petúnie, lobelky, muškáty, verbeny, trvalky i skalničky. Na své si přijdou i milovníci bylinek. Návštěvníci si budou moci koupit ovocné stromky a keře

www.facebook.com/events/906511790142742/?event_time_id=906511803476074

Upozornění

Vzhledem k vládním opatřením proti šíření nákazy Covid-19 jsou uzavřeny památky, kulturní objekty i veškerá vnitřní sportoviště a také se nekonají veřejně přístupné kulturní akce. Uzavřena jsou také všechna restaurační zařízení, obsluhovat zákazníky lze přes výdejní okénko. Ubytovací zařízení mohou ubytovávat hosty výhradně za účelem pracovní cesty.

Podrobněší informace na speciálním portálu https://covid.gov.cz.

další aktuality...

Aktuality

24. února 2021 (st)
Zoo otevírá nová terária

Zahrada na Svatém Kopečku se chlubí novými terárii. V zoo vznikla stěna s celkem sedmi terárii, dvě malá insektária a původní velkou expozici se podařilo v pavilonu žiraf také zrekonstruovat. Přestavba přišla na téměř 817 tisíc korun.

19. února 2021 (pá)
Další mládě velblouda v zoo

V olomoucké zoologické zahradě se narodilo další velbloudí mládě. Na svět přišlo do mrazivého rána 15. února s porodní váhou 41 kilogramů. Velbloudy zoo chová od roku 1958, téměř od prvopočátku existence zahrady.

8. února 2021 (po)
Průvodce Do přírody ve městě nabízí tipy na zajímavé výlety

Máte už Olomouc a její okolí prochozené křížem krážem? Už znáte každý kout? A jste si jistí? Současná situace, která nás v mnohém omezuje, včetně možností vycestovat na větší výlety, paradoxně otevírá možnost lépe poznat své bezprostřední okolí. Nápomocným by vám mohl být průvodce Do přírody ve městě, případně web www.prirodavemeste.cz, kde najdete spoustu tipů, kam se v Olomouci a okolí vypravit za možná netušenými zajímavostmi.

4. února 2021 (čt)
Olomouc má nakročeno k titulům Historické město roku 2020 a Památka roku 2020

Že je Olomouc významné historické město, o tom není pochyb. Aby si však svou krásu udržela, je třeba o historický odkaz a památky náležitě pečovat. V Olomouci to děláme dobře, alespoň podle soudu Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Olomouc totiž zvítězila v krajských kolech hned dvou soutěží, které Sdružení pořádá – Historické město roku 2020 a Památka roku 2020. Postupuje tak do dalších klání na celostátní úrovni.