Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Vítejte v Olomouci / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Čt 27. 01.

2°C
zataženo

Kalendář akcí

další akce...
flora-leto1

19. 2. 2022 10:00–16:00 Olomoucké masopustní veselí

hanácké folklorní soubory | cimbálovka | masopustní jarmark | zabijačkové speciality a další masopustní dobroty | pouliční umělci | ledové sochy | kočár s koňmi | masopustní výzdoba a masky | zvířátka z farmy | kreslení karikatur

Zve statutární město Olomouc | vstup zdarma | změna programu vyhrazena

https://masopust.olomouc.eu

flora-leto1

15. –18. 4. 2022 Olomoucké Velikonoce

Oslavy velikonočních svátků, hanácký folklór, velikonoční farmářský trh a řemeslný jarmark.

www.olomouc.eu

flora-leto1

18. 4. 2022 Brány památek dokořán

Komentované prohlídky, doprovodný program.

https://branypamatekdokoran.olomouc.eu

flora-leto1

21. –24. 4. 2022 09:00–17:00 Flora Olomouc - jarní etapa

Mezinárodní zahradnická výstava a veletrh.

Hortifarm - výstava zahradnické mechanizace
Jarní zahradnické trhy

www.flora-ol.cz

flora-leto1

23. –24. 4. 2022 Olomoucký tvarůžkový festival

Akce spojená s ochutnávkou tvarůžkových specialit, doprovodný folklórní program, prezentace minipivovarů.

https://tvaruzkovyfestival.olomouc.eu

flora-leto1

26. 4. 2022–1. 5. 2022 Academia Film Olomouc

57. mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů.

www.afo.cz

flora-leto1

7. 5. 2022 Olomoucký majáles Univerzity Palackého

Hudba, film, divadlo, umění, neziskový sektor, sportovní a outdoorové vyžití či literární čtení.

www.majalesolomouc.cz

flora-leto1

24. –26. 6. 2022 Vyznání růžím

Výstava a festival v olomouckém rozáriu.

www.flora-ol.cz

flora-leto1

18. –21. 8. 2022 Flora Olomouc - letní etapa

Mezinárodní zahradnická výstava a veletrh

Letní zahradnické trhy
Dny moravských vín

www.flora-ol.cz

flora-leto1

29. 9. 2022–2. 10. 2022 Flora Olomouc - Hortikomplex

Výstava ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků

Podzimní zahradnické trhy
Olima - festival gastronomie

www.flora-ol.cz

Upozornění

V souladu s vládními opatřeními proti šíření nákazy Covid-19 jsou již v omezeném režimu otevřeny muzea, galerie a památky. Jsou povoleny koncerty, divadelní a filmová představení. Provoz restaurací ve vnitřních prostorách je za přísných hygienických podmínek obnoven. Ubytovací zařízení mohou ubytovávat hosty. Do hotelů, restaurací, divadel, sportovišť, bazénů a některých dalších míst je vstup povolen pouze po prokázání se negativními testy, očkováním nebo potvrzením o prodělání covidu-19.

Podrobněší informace na speciálním portálu covid.gov.cz.

další aktuality...

Aktuality

29. prosince 2021 (st)
Covid už podruhé ruší novoroční ohňostroj

Novoroční ohňostroj se kvůli nepříznivé epidemiologické situaci v Olomouci opět neuskuteční. Oslavy příchodu nového roku, které se od roku 2015 přesunuly ze silvestrovské půlnoci až na podvečer 1. ledna, vždy přilákaly do centra města tisíce Olomoučanů. Stejně jako před rokem se však i tentokrát vedení města rozhodlo novoroční ohňostroj neuspořádat.

23. prosince 2021 (čt)
Vánoční ZOO

Olomoucká zoo připravila pro návštěvníky na Štědrý den po léta oblíbený dárek v podobě dětského vstupného pro všechny příchozí. „V areálu návštěvníky, věříme, potěší instalace, které se letos rozrostly o scény z předních českých vánočních pohádek.

3. prosince 2021 (pá)
Zimní jarmark hlásí otevřeno!

Stánky s tradičním zbožím můžete navštívit každý den od 10 do 20 hodin až do 23. prosince. Bez punčů či potravin k přímé spotřebě, i tak ale věříme, že si krásnou atmosféru předvánočního centra města se svými blízkými užijete.