Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Prohlídky města  / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
St 08. 04.

12°C
jasno
Čt 09. 04.

15°C
jasno
Pá 10. 04.

13°C
skoro jasno
 

Prohlídky města

sdílet
perex:

Hra formou prohlídky města bez průvodce, určená pro rodiny s dětmi, tábory, dětská sdružení.


název článku:
perex:

Všechny nejvýznamnější olomoucké kostely a kaple jsou v období turistické sezony otevřeny denně nejméně od 9:00 do 17:00.


název článku:
perex:

Komentovaná prohlídka krytu v Bezručových sadech, který byl v 50. letech zbudovaný jako velitelské stanoviště štábu civilní obrany (CO).


perex:

Informační centrum Olomouc a Muzeum umění Olomouc Vás zvou na prohlídky Olomouc v kostce a Za Zlatým sluncem Moravy. Zvýhodněné prohlídky Klenotnice Arcidiecézního muzea Olomouc.


perex:

Plavby po řece Moravě lodí Marie Terezie. Řeka Morava obtéká historické centrum Olomouce a poté protéká do přírodní neregulované části řeky Moravy, kde začíná lodní putování. Součástí plavby je i povídání o historii města, o řece samotné a přírodě kolem řeky.


perex:

Hodinová prohlídka s maňásky - kočičkou Olou a kocourem Edou - jsou organizované pro I.stupeň ZŠ. Procházka po nejvýznamnějších památkách centra města je spojená s výstupem na radniční věž.


perex:

Přibližně hodinová prohlídka Vás provede po nejvýznamnějších památkách olomouckého Horního náměstí. Trasa začíná u modelu města a pokračuje po památkách Horního náměstí, kde se Vám dostane přehledného výkladu k dalším olomouckým pamětihodnostem.


perex:

Pro individuální návštěvníky Olomouce nabízíme speciální službu – zapůjčení tzv. audioprůvodce.


perex:

Secesní vila, vybudovaná v letech 1905–1906 jako sídlo významné podnikatelské rodiny Primavesi, dnes národní kulturní památka, nabízí ukázku tehdejšího uměleckého stylu.


perex:

Nasedněte na jedinečné dopravní vozítko Ološlap a projeďte si sami, s přáteli či s rodinou historickou Olomouc. Obdivovat krásy města můžete během 45 minut dlouhé jízdy, jejíž součástí je i výklad.


perex:

Interier radnice je po dobu rekonstrukce fasády a radniční věžě přístupný.

V budově olomoucké radnice jsou ke zhlédnutí tři stálé expozice.


perex:

Z důvodu plánované rekonstrukce je radniční věž do září 2020 uzavřena.

Dominanta olomouckého Horního náměstí, 75 m vysoká radniční věž, tvoří nedílnou součást budovy radnice a je přístupná přes její vnitřní prostory. Výstup na vyhlídkový ochoz je možný v letní sezoně od 15. 6.–30. 9. 6x denně v rámci prohlídky Olomouc v kostce a mimo sezonu od 1. 9.–14. 6. 2x denně v 11:00 a 15:00 prostřednictvím organizovaných výstupů, které zajišťuje informační centrum.