Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Divadla představí své hrdiny / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 27. 11.

5°C
polojasno

Aktuality

Divadla představí své hrdiny

16. listopadu 2022 (st)

Divadla představí své hrdiny

Olomouc čeká jubilejní desátý ročník Noci divadel. Pro tento rok zvolili organizátoři celorepublikové akce téma „hrdinové“. Tři olomoucká divadla – Divadlo Tramtarie, Divadlo na cucky a Moravské divadlo Olomouc – a Klub mladého diváka ARTER letos spojily síly a přichází s programy, které propojuje soutěž. Noc divadel se odehraje v sobotu 19. listopadu 2022 od 16 do 19 hodin.

„Po několika letech jsme se rozhodli znovu propojit olomoucké divadelní scény a Klub mladého diváka ARTER. Proto diváci, kteří navštíví Divadlo na cucky, Moravské divadlo i Divadlo Tramtarie kdykoliv mezi 16 a 19 hodinou a v jakémkoliv pořadí, mohou v každém divadle získat razítko na soutěžní kartičku a zařadit se tak do slosování o divadelní ceny. V každém divadle je připraven různorodý program, jehož součástí jsou i zástupci klubu ARTER,“ uvedla herečka Moravského divadla a vedoucí Ateliéru MDO Jana Posníková.

Divadlo Tramtarie na Noc divadel chystá opravdu nabitý program. Návštěvníci se mohou těšit na zábavnou interaktivní stezku divadlem, na které se zapojí do různých aktivit, nahlédnou do míst, kam nemají diváci běžně přístup, a hlavně se osobně setkají s divadelními hrdiny ze svých oblíbených inscenací. Program je vhodný pro celou rodinu, zabaví se totiž děti i dospělí. „Věřím, že si návštěvníci s námi Noc divadel užijí naplno. Chystáme pro ně různé soutěže, hry nebo výtvarné dílny pro děti i dospělé. Navíc otevřeme naše divadlo opravdu celé, takže nabízíme jedinečnou příležitost nahlédnout do míst, kam se běžný divák normálně nepodívá, jako je například naše technické zázemí nebo třeba herecká šatna. To vše samozřejmě propojíme s našimi inscenacemi, ale hlavně s jejich hrdiny, takže návštěvníci potkají své oblíbené postavy z našich inscenací tváří v tvář,” uvedla dramaturgyně Tereza Matějková. Na interaktivní stezku mohou návštěvníci Noci divadel dorazit do Divadla Tramtarie mezi 16 a 19 hodinou. Od 20 hodin pak divadlo uvede nejnovější komedii Horory z manželských ložnic.

Svou část programu Noci divadel připravilo také Divadlo na cucky. Od 16 hodin tu mohou zájemci absolvovat interaktivní dobrodružnou hru Po stopách národních hrdinů, která je zavede i do veřejnosti běžně nepřístupných míst. „Během hry získají návštěvníci indicie potřebné k vyluštění tajenky a získání razítka do soutěžní kartičky,“ uvedl mluvčí divadla Zdeněk Vévoda a doplnil: „Zároveň se seznámí s hrdiny novodobé české historie, a naladí se tak na večerní derniéru inscenace Opuštěná společnost.“ Divadlo na představení nebude vybírat vstupné, do sálu se dostane padesát diváků, kteří přijdou jako první. Začátek je plánován na 19. hodinu. „V rámci odpoledního programu bude možné absolvovat i další, bonusové aktivity. Diváci si třeba vyzkouší práci hrdiny divadelního – tedy technika, a herci jsou v případě zájmu připraveni provést účastníky zákulisím. Celý večer uzavře po osmé večerní DJ Nick Robertson se svým hudebním setem,“ uzavřel Vévoda. V Divadle na cucky budou, stejně jako na dalších olomouckých scénách, připraveny kartičky Noci divadel. I zde tedy můžete svou divadelní pouť začít.

Moravské divadlo Olomouc umožní návštěvníkům stát se na chvíli divadelním hrdinou a vyzkoušet si různé divadelní profese. „Rádi bychom ukázali návštěvníkům Noci divadel naše divadlo tak, jak ho ještě neznají. Budou si moci vyzkoušet, jaké to je být v kůži umělců. No řekněte, kdo by si nechtěl zkusit dirigovat orchestr, režírovat herce nebo si zazpívat s operními pěvci? Některá stanoviště jsou navíc i v zákulisí, kam se běžně veřejnost nedostane,“ prozradila podrobnosti Jana Posníková. Celkem bude připraveno šest stanovišť, na nichž si diváci vyzkouší první čtenou zkoušku, dirigování malého divadelního uskupení, režírování herců, zpívání nebo učení se choreografie. Na všech stanovištích se setkají s umělci Moravského divadla, kteří jim zábavnou formou pomohou úkol splnit. Na stanovišti Klubu mladého diváka ARTER musí návštěvník vyplnit spojovačku. Za splnění každého úkolu dostane jednu indicii, z nichž na konci poskládá tajenku a získá razítko. Všechny potřebné informace, mapku a soutěžní kartičku návštěvníci obdrží při příchodu ve foyer. Pro zpestření bude připraven fotokoutek nebo si návštěvník bude moci vyrobit placku.

V programu všech divadel bude zapojen také Klub mladého diváka ARTER, který sdružuje mladé lidi do 26 let se zájmem o kulturu, a členům nabízí mnohé slevy do divadel, kin a na výstavy, a také účast na zajímavých workshopech a besedách.

V rámci letošního ročníku Noci divadel organizátoři navázali spolupráci s projektem Paměť národa a připravili sbírku ke Dni válečných veteránů. Pořízením květu vlčího máku mohou návštěvníci Noci divadel vyjádřit úctu těmto hrdinům. Výtěžek bude použit na přímou pomoc pamětníkům a na dokumentaci jejich příběhů. K této iniciativě se připojila všechna tři divadla, v nichž najdete kasičku, kam můžete přispět libovolnou částkou a vzít si za to květ vlčího máku.

Příloha