Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Před vánoční Olomoucí nás čeká ještě svatomartinská / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 27. 11.

4°C
polojasno

Aktuality

Před vánoční Olomoucí nás čeká ještě svatomartinská

3. listopadu 2022 (čt)

Před vánoční Olomoucí nás čeká ještě svatomartinská

Čas otevírání letošních vín se blíží! Nenechte si 11. a 12. listopadu ujít Svatomartinskou Olomouc! Těšit se můžete nejen na bohatou nabídku vinařství na Horním i Dolním náměstí, ale také na tradiční svatomartinské speciality, cimbálovou muziku i ohňovou show.

Pro letošní rok spojily síly Kulturní Olomouc, a.s. a Olomoucká vinná společnost a připravily pro Olomoučany i návštěvníky města bohatý program na obou náměstích. V pátek 11. listopadu od 11 do 22 hodin a v sobotu 12. listopadu od 10 do 22 hodin budete moci ochutnávat a nakupovat svatomartinská a mladá vína z více než 25 vinařství. Nemůže samozřejmě chybět nabídka tradičních svatomartinských specialit a podzimních pochoutek. Atmosféru doplní cimbálová muzika, pro děti budou připravené hry a tvořivý program a po setmění návštěvníky oslní ohňová show.

Jste-li mimoolomoučtí a rádi byste si společně s námi užili Svatomartinskou Olomouc, neváhejte využít zvýhodněných pobytových balíčků. Jejich součástí je totiž i voucher na košt vína na Dolním náměstí. Podrobnosti i konkrétní nabídku najdete na www.moraviaforyou.cz.

Vánoční trhy konečně bez omezení

Olomoucké vánoční trhy, jedna z vrcholných akcí společenské a kulturní sezóny ve městě, finišují s přípravami. Kromě vyhledávaných stánků s vánočním zbožím a punčem a bohatého programu pro malé i velké návštěvníky chystají organizátoři i netradiční vycházkovou stezku po historickém centru s možností několika vyhlídek dokreslujících slavnostní adventní atmosféru. Trhy se letos otevřou 18. listopadu, oficiální zahájení proběhne 20. listopadu rozsvícením vánočního stromečku. Skončí pak 23. prosince.

„Lidé se po období covidových omezení mohou opět těšit na otevřené trhy se vším všudy. Stánky vyrostou na Horním i Dolním náměstí a ve spolupráci s Výstaviště Flora Olomouc a.s. na tržnici, kde jsme znovu umístili oblíbenou atrakci – vyhlídkové vánoční kolo,“ říká za pořadatele mluvčí Monika Řehulková. „Situaci kolem covidu monitorujeme. Zatím nemáme žádnou zpětnou vazbu od krajské hygienické stanice, ministerstva zdravotnictví, ani krizového štábu města, že by trhy měly být nějakým způsobem omezené,“ dodala.

Pořadatelé pro návštěvníky připravili vycházkovou trasu, na které mohou obdivovat jedinečné olomoucké památky (kašny, barokní sloupy, architekturu), vychutnat si neopakovatelnou atmosféru adventních trhů a pokochat se pohledem na historické jádro z několika vyhlídek. První je postavená na Horním náměstí a poskytne neobvyklý výhled přímo na trhy, druhá je z Radniční věže a třetí z 30 metrů vysokého vyhlídkového kola na tržnici. Poslední dvě umožní nejen vyhlídku na stylově nasvícené trhy, ale i velkou část předvánoční Olomouce.

„Vánoční trhy v centru Olomouce stály pro svoji krásnou atmosféru vždy na prvních příčkách při srovnání s ostatními městy. A to platilo nejen u nás, ale i v zahraničí, při hodnocení turisty. Moc bych si přál, aby i letos dostály trhy svému původnímu věhlasu, proběhly bez omezení a my všichni si je náležitě užili. A to nejen pro novinky, které pořadatelé na letošní rok připravili, ale i kvůli tomu, abychom se dokázali v době adventu alespoň na chvíli v této nelehké době zastavit a užít si klidný čas se svými blízkými,“ říká primátor Olomouce Mirek Žbánek.

A co na návštěvníky čeká? Pořádající spolek Kulturní Olomouc nezapomene ani letos na zajímavý program pro malé i velké. Na pódiu na Horním náměstí vystoupí známé soubory a interpreti, například Bára Basiková, Turbo, Pavel Dobeš nebo Poutníci, prostor dostanou i olomoucké kapely a zpěváci – Bluesberg, Homebwoyrasta, Terez Wrau, Blues Power, Olomoucký dixieland jazz band, Isbina a řada dalších. Rodiče s dětmi jistě ocení promítání pohádek a filmů, např. Jak dostat tatínka do polepšovny, Vánoční hvězda, Láska rohatá aj. Nebude chybět ani tradiční zpívání koled s Deníkem a dětským souborem Kassiopea nebo průvod čertů Krampusů. Letos návštěvníci nepřijdou o tradiční rozsvícení vánočního stromu, v provozu bude Ježíškova pošta a dílničky pro děti.

Tradiční stánky také nabídnou na náměstích a tržnici inspiraci na vánoční dárky i oblíbené občerstvení. Určitě nebude chybět keramika, adventní věnce, vánoční ozdoby a dekorace, kovářské, textilní či dřevěné výrobky, včelí produkty, zimní doplňky a řada dalších. Po nákupech přijdou vhod vyhlášené olomoucké punče v mnoha variacích, uzeniny, grilovaná masa, klobásy nebo sýry, orientální speciality, makrely na dřevěném uhlí, slovenské halušky nebo čerstvé trdelníky.