Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Miliony pro město a oslava sportu. Mattoni 1/2 Maraton Olomouc přiláká také turisty / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
So 01. 10.

9°C
zataženo
Ne 02. 10.

14°C
slabý déšť

Aktuality

Miliony pro město a oslava sportu. Mattoni 1/2 Maraton Olomouc přiláká také turisty

17. června 2022 (pá)

Miliony pro město a oslava sportu. Mattoni 1/2 Maraton Olomouc přiláká také turisty

Už tuto sobotu 18. června v sedm hodin odpoledne odstartuje Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2022. Není to však jen o sportu a individuálních výkonech, celá akce má rovněž pozitivní ekonomický dopad pro město a kraj. Populární půlmaraton přinese pro region desítky milionů korun v rámci iniciované spotřeby nebo v multiplikačních tržbách. Tisíce sportovců a jejich doprovody se dají čekat také v sobotu, kdy odstartuje další ročník tohoto populárního závodu. „Mattoni 1/2Maraton Olomouc se běží již podvanácté. Jsme moc rádi, že jsme v Olomouci vítáni a že zde zase můžeme uspořádat nejprestižnější závod konající se na Moravě,“ uvedl Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

Půlmaraton v Olomouci přivítá mimo běžců také turisty. Například v roce 2019 se závodu účastnilo 10 tisíc běžců a do Olomouce zavítalo dalších 20 tisíc návštěvníků. Z toho 52 % bylo místních nebo ze stejného kraje, 43 % z jiného kraje České republiky a zbylá čtyři procenta ze zahraničí. Průměrně se ve městě lidé zdrželi 1,2 dne a za den každý z návštěvníků utratil 638 korun. Celková částka, kterou všichni návštěvníci utratili je cca 26 milionů korun. „Je to vždycky velká událost pro samotné město a kraj. Jsem rád, že i já budu této výjimečné sportovní události součástí, jelikož běžím rodinný běh s celou svou rodinou,“ uvedl Miroslav Žbánek, primátor statutárního města Olomouc.

Významnou částkou organizace Mattoni 1/2Maratonu Olomouc přispěla i do veřejného rozpočtu, kde celkové příjmy dosáhly do výše 13 milionů korun. „Pořádání běžeckých akcí je důležité. Pro kraj přináší miliony, navíc se při této akci prezentuje sport a zdravý životní styl,“ prohlásil Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje. „Obzvlášť vděčný jsem za rodinný běh, jelikož období pandemie mělo negativní dopad na děti,“ dodal náměstek Zácha.

Součástí sportovního víkendu bude i Moravia Sport Expo. „Celý areál výstaviště bude v pátek i v sobotu žít sportem. Připravujeme největší sportovní veletrh u nás. Pátek a sobota budou hlavně o půlmaratonu, ale těšit se můžete i na bohatý doprovodný program pro děti, které se na místě budou moci zapojit do nejrůznějších soutěží a vyzkoušet si celou řadu sportů, které představí místní kluby,“ řekla Eva Fuglíčková, ředitelka výstaviště Flora Olomouc. „RunCzech celoročně podporuje rozvoj pohybu u dětí a mládeže v rámci doplňkových aktivit a závodů,“ doplnil Tomáš Mirovský, koordinátor závodů RunCzech.

Oblíbenost maratonů a půlmaratonů můžeme sledovat i v zahraničí. Například v Rakousku představuje sport obecně šest procent (to činí více než 20 miliard eur) celkového hospodářského výkonu Rakouska. Tento rok se na Vienna City Marathon zaregistrovalo asi 40 000 závodníků a celkově se závodu zúčastnilo cca 95 000 osob s celkovými výdaji 25 milionů eur. Ještě větší je BMW Berlin Marathon, kterého se minulé září účastnilo 62 000 běžců ze 137 zemí. Do Berlína na maratonský víkend přijíždí více než 150 000 lidí a celkové turistické výdaje činí 60 milionů eur.

Zdroj: RunCzech

Přílohy

Přílohy:

ikona (Dokument PDF, 3.2 MB)
ikona (Dokument PDF, 1 MB)
ikona (Dokument PDF, 3.2 MB)