Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Nepříznivý vývoj pandemie ruší program a mění podobu Vánočních trhů v Olomouci / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
So 04. 12.

-3°C
oblačno
 

Aktuality

Nepříznivý vývoj pandemie ruší program a mění podobu Vánočních trhů v Olomouci

18. listopadu 2021 (čt)

Nepříznivý vývoj pandemie ruší program a mění podobu Vánočních trhů v Olomouci

Bez kulturního programu, slavnostního rozsvěcování stromu a se zcela jiným konceptem se mají odehrát Vánoční trhy v Olomouci. Vedení města, kraje a pořadatelé Vánočních trhů, Kulturní Olomouc, o.p.s., se dohodli na změnách, které reagují na nepříznivý vývoj pandemie. Trhy měly původně začít 19. listopadu otevřením stánků, samotné slavnostní zahájení s rozsvícením stromu mělo proběhnout v neděli 21. listopadu. Teď jsou však na řadě změny.

„Současná epidemiologická situace se musí promítnout do příprav Vánočních trhů,“ je přesvědčen primátor Olomouce Mirek Žbánek. „Od včerejšího dne proto jednáme s pořadatelem o změnách, které dokážou reflektovat situaci a reagovat na nepříznivé prognózy počtu nakažených. Apelovali jsme na to, aby při organizaci této hromadné akce, která by mohla zhoršovat situaci v Olomouci a Olomouckém kraji, pořadatelé upravili program tak, abychom eliminovali riziko přenosu nákazy,“ objasnil primátor Žbánek.

Olomoucké Vánoční trhy jsou totiž pod koncesní smlouvou a jejich přímým pořadatelem není město. „S organizátory, ale jednáme intenzivně, situaci chápou a snaží se plnit nejen platná vládní nařízení, ale maximálně zohlednit i naše připomínky. Na základě doporučení tak pořadatelé dnes oznámili, že se neuskuteční kulturní program, kapely neodehrají žádný z živých koncertů a slavnostně se nebude rozsvěcet ani vánoční strom,“ popsala aktuální změny náměstkyně primátora pro kulturu a cestovní ruch Markéta Záleská. Kromě toho, že pořadatelé musí splnit všechna aktuálně platná nařízení, zavázali se také k tomu, že ještě více rozvolní prostor gastro zóny a na dodržování pravidel bude dohlížet pořadatelská služba. „Obě náměstí bude pravidelně procházet ve speciálně označených vestách a upozorňovat na dodržování pravidel a rozestupů,“ objasnila Monika Řehulková, tisková mluvčí společnosti Kulturní Olomouc o.p.s., která Vánoční trhy v Olomouci pořádá. Pořadatelé musí zajistit dvoumetrovou vzdálenost mezi prodejními místy, desinfekční prostředky u každého z prodejních míst a dodržení nařízených rozestupů mezi návštěvníky. K dalším zavedeným opatřením patří také omezení vjezdu vozidel na obě náměstí v centru Olomouce. Doprava tak bude opět regulována pomocí mobilních překážek při vjezdu z ulic, které vedou na Horní i Dolní náměstí. Od 15:30 do 22:00 bude na obě náměstí vjezd vozidlům až na výjimky zakázán úplně.

Aktuální vývoj související s pandemií a pořádáním Vánočních trhů dnes projednala i Bezpečnostní rada města za účasti zástupců Policie ČR, Krajské hygienické stanice Olomouc a hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka. „Apeluji na osobní zodpovědnost každého, kdo se rozhodne navštívit hromadné akce, vánoční trhy nevyjímaje. Prosím, respektujte aktuální opatření, abyste neohrozili sebe ani jiné,“ uvedl po jednání hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

„Změny, ke kterým jsme byli nuceni přistoupit, jsou aktuálně platné, nelze ovšem vyloučit, že vláda nebo Ústřední krizový štáb mohou rozhodnout o zpřísnění nebo úplném zrušení hromadných akcí,“ oznámil závěrem primátor Mirek Žbánek.