Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Centrum Olomouce už se chystá na Vánoční trhy / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
So 04. 12.

-3°C
oblačno
 

Aktuality

Centrum Olomouce už se chystá na Vánoční trhy

2. listopadu 2021 (út)

Centrum Olomouce už se chystá na Vánoční trhy

Je to tak. Na Horním náměstí už se začínají stavět stánky na Vánoční trhy. Ačkoli slavnostní zahájení trhů je plánované až na 21. listopadu, postavit přes 130 stánků není jen tak, proto jejich montáž začala v centru města už nyní, začátkem listopadu. Vánoční trhy každoročně bývaly akcí, na kterou se sjížděli návštěvníci nejen z různých koutů republiky, ale i ze zahraničí. „Loňský rok však spoustu věcí změnil a to nejhlavnější, v co všichni doufáme, teď je, aby mohly oblíbené trhy v předvánočním čase proběhnout s co nejmenším omezením. Přípravy jsou v plném proudu, začíná se 21. listopadu,“ těší se na olomoucký advent náměstkyně primátora Markéta Záleská.

První sortiment a punče si budete moci ve stáncích zakoupit už v pátek a v sobotu 19. a 20. listopadu, slavnostní zahájení Vánočních trhů je pak naplánováno na neděli 21. listopadu, kdy se v 18 hodin rozzáří i vánoční strom. „Vánoční strom přivezeme na Horní náměstí už 7. listopadu. Téměř 30 metrů vysokou jedli nám věnovala rodina z Hluboček. Už je moc vysoká a z bezpečnostních důvodů je potřeba ji pokácet,“ říká vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert s tím, že před instalací na tradiční místo na Horním náměstí se strom o několik metrů zkrátí, tak aby ve výsledku měřil zhruba kolem 20 metrů. „Kvůli bezpečnosti si netroufneme na náměstí stavět vyšší strom,“ vysvětluje.

Do samotného rozsvícení je třeba vánočnímu stromu ještě vybrat jméno. Soutěžní návrhy přijímá oddělení kultury do 12. listopadu. 

Vánoční trhy budou opět ctít tradice adventu a českých Vánoc a tomu bude samozřejmě odpovídat také sortiment nabízený v dřevěných stáncích. „Vybrali jsme takové prodejce, jejichž zboží se hodí k předvánočnímu období, a stejný přístup máme i k produkci na pódiu, která bude také převážně vánoční. Chystáme opravdu bohatý kulturní program – hudební vystoupení, kino s pohádkami pro děti, kulinářské show i oblíbenou mikulášskou nadílku, bez které už si Vánoční trhy umí málokdo představit,“ nastiňuje adventní program na náměstí Petr Ilgner ze společnosti Kulturní Olomouc, která Vánoční trhy v Olomouci pořádá. Kromě tradičních věcí, jako je například historický kolotoč nebo Ježíškova dílna, chystají pořadatelé i novinku, jeden speciální stánek, na jehož střechu se bude dát vystoupat a bude tak sloužit jako malá rozhledna s výhledem na vánočně vyzdobené náměstí. „Další pohled z výšky si samozřejmě mohou lidé užít z vyhlídkového kola u tržnice,“ dodává Petr Ilgner také s tím, že i mobilní toalety budou mít letos nový vzhled, budou dřevěné, tak aby lépe zapadaly do rázu vánočního náměstí.

K olomouckým Vánočním trhům také v posledních letech patřilo oblíbené kluziště. Kvůli četným stížnostem na jeho umístění na Dolním náměstí ho tam však tentokrát nenajdeme. Možnost postavit kluziště někde jinde je nyní v řešení.

Podrobný program Vánočních trhů najdete na www.vanocnitrhy.eu.