Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Krásná, kreativní, zábavná i dojemná. Olomouc během Dnů evropského dědictví / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 27. 09.

21°C
zataženo
Út 28. 09.

18°C
slabý déšť
 

Aktuality

Krásná, kreativní, zábavná i dojemná. Olomouc během Dnů evropského dědictví

13. září 2021 (po)

Krásná, kreativní, zábavná i dojemná. Olomouc během Dnů evropského dědictví

Ve velkém stylu se představily Dny evropského dědictví v Olomouci ve druhém zářijovém týdnu. „Vloni jsme měli tu čest uspořádat národní zahájení Dnů evropského dědictví. Já ale mohu s velkou hrdostí říct, že tato akce má skutečně evropskou úroveň i letos,“ uvedla při zahájení pátečního audiovizuálního představení Sloup světla náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Olomoucké centrum a spolu s ním i některá další místa ve městě žily během uplynulého týdne desítkami akcí. V pátek a sobotu se odehrávaly nejrůznější trhy a jarmarky na Horním i Dolním náměstí a v ulici 28. října, divadelní představení pro děti byla k vidění u Caesarovy kašny, divadlo pro dospělé se odehrávalo u katedrály svatého Václava nebo v bývalé jezuitské koleji na náměstí Republiky.

Kromě toho na různých místech ve městě probíhaly festivaly Řeka má duši a Street Art Festival, díky němuž mimochodem získala provozní budova Moravského divadla mimořádně kvalitní dvacetimetrový murál s motivem Melpomené, múzy tragédie, od italského tvůrce jménem Ozmo. Vila Primavesi představila věrnou kopii sochy Ponocného od slavného sochaře vídeňské secese Antona Hanaka. Neméně skvostný freskový sál Komenia byl otevřen a nabízel komentované prohlídky.

Akcí bylo skutečně hodně a kdo chtěl alespoň okusit většinu z nich, musel ve městě trávit celé dny od rána až do večera…

Vrcholem pátečního programu bylo open-air představení Sloup světla, které propojilo všechny tři soubory Moravského divadla Olomouc. Představení bylo poctou Sloupu Nejsvětější Trojice a současně pietou za oběti pandemie. „Na Velehradu by jistě z pódia zaznělo oslovení Všichni lidé dobré vůle. Já jsem ale přesvědčen, že se i zde na Horním náměstí sešli lidé dobré vůle, aby si připomněli oběti pandemie a současně vyjádřili touhu, abychom už v dalších měsících a letech nemuseli mít strach. Děkuji Moravskému divadlu Olomouc za toto krásné představení a děkuji vám všem, kteří jste jakýmkoliv způsobem přispěli k tomu, že jsme všechno zvládli a zvládat budeme,“ dodal při zahájení představení primátor Mirek Žbánek.