Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  O víkendu Olomouc ožije Dny evropského dědictví / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 27. 09.

21°C
zataženo
Út 28. 09.

18°C
slabý déšť
 

Aktuality

O víkendu Olomouc ožije Dny evropského dědictví

10. září 2021 (pá)

O víkendu Olomouc ožije Dny evropského dědictví

Hlavní program Dnů evropského dědictví je před námi! Tradičně největší kulturní akce olomouckého podzimu bude i letos velkolepá. Už od pondělí 6. září probíhají různě po městě některé části programu, ten hlavní nás ale čeká teď o nadcházejícím víkendu. Co si vyberete vy?

Open air představení Moravského divadla na Horním náměstí, na sedmdesát otevřených památek, tematické prohlídky města, odhalení sochy u Vily Primavesi, historické nedělní odpoledne věnované Přemyslovcům a spoustu dalšího máte na výběr od pátku do neděle prakticky v celém historickém centru města.

V pátek večer rozezní Horní náměstí velkolepá show Moravského divadla s názvem Sloup světla. Představení všech souborů divadla na dvou pódiích u Sloupu Nejsvětější Trojice má být současně také pietou za oběti covidové pandemie v kraji a modlitbou za její konec.

V sobotu na Horním náměstí najdou program nejen dospělí, ale také děti, pro které Divadlo Tramtarie připravuje Pohádkový svět – výtvarné dílničky, pohádky i žonglovací workshop. Bohatý kulturní program plný designu nabídne také festival Oživ centrum III a ujít si určitě nenechejte ani odhalení sochy ponocného u Vily Primavesi v sobotu v 10 hodin.

Během soboty a neděle navíc můžete navštívit téměř sedmdesát zajímavých míst a památek, které nejsou veřejnosti běžně přístupné, včetně Jihoslovanského mauzolea, parní čerpací stanice ve Chválkovicích nebo například nočního výstupu na radniční věž.

Tečku za letošními Dny evropského dědictví uděláme v neděli během historického odpoledne věnovaného olomouckým Přemyslovcům na Václavském náměstí u Dómu. Okusíte tady středověkou atmosféru i kuchyni a večer si můžete v krásných kulisách s olomouckou katedrálou v pozadí užít divadelní představení O historii jedné královraždy.

Podívejte se na www.ded.olomouc.eu a vyberte si z nabitého programu přesně to pravé pro vás. Budeme se těšit!

Přílohy