Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Olomouc rozezní hudba vojenských souborů, vystoupí i Dasha A Ondřej Ruml / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 27. 09.

21°C
zataženo
Út 28. 09.

18°C
slabý déšť
 

Aktuality

Olomouc rozezní hudba vojenských souborů, vystoupí i Dasha A Ondřej Ruml

27. srpna 2021 (pá)

Olomouc rozezní hudba vojenských souborů, vystoupí i Dasha A Ondřej Ruml

Po roční přestávce způsobené pandemií koronaviru rozezní město opět hudba vojenských kapel a souborů. Festival vojenských hudeb bude Olomouc hostit poslední srpnový pátek a sobotu. Odehraje se tradičně v centru Olomouce na Horním náměstí. Vstup je zdarma.

„Olomouc jako pevnostní město pojí s armádou bohatá historie, proto je festival zavedenou kulturní akcí, která vojenskou tradici připomíná a navazuje na ni,“ oceňuje náměstkyně primátora pro kulturu a cestovní ruch Markéta Záleská. „Kromě toho, že dokáže nalákat do centra města zase jinou skupinu návštěvníků, příjemně zapadá i do našeho konceptu multižánrového festivalu s názvem Pohoda u Trojice, na který Olomoučany i turisty lákáme po celé léto pravidelně v pátky a soboty,“ doplňuje náměstkyně. Festival vojenských kapel slibuje návštěvníkům opět zajímavý program, a to i přesto, že letos nemá v názvu slovo ‚mezinárodní‘. Kvůli vývoji pandemie a aktuálně se měnícím opatřením v jednotlivých zemích Evropy, se letos totiž tentokrát v Olomouci neobjeví žádné armádní hudební uskupení ze zahraničí.

Dvoudenní program na 27. a 28. srpen, který připravilo Posádkové velitelství Praha a posádka Olomouc, láká návštěvníky nejen na muzikantské umění, ale i na řadu atraktivních armádních prezentací. „V rámci doprovodného programu je mohou návštěvníci zhlédnout na Horním náměstí v pátek od 15 hodin. Chybět nebude představení techniky Pozemních sil AČR a Vojenské policie nebo ukázky vojenských kynologů,“ uvádí za organizátory velitel Posádkového velitelství Praha plukovník Radek Šíba.

Slavnostní zahájení je v pátek 27. srpna připraveno na 17:30 za účasti prvního zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Jaromíra Zůny, kdy se rozezní korunovační fanfára. V rámci podvečerního programu bude následovat vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš. Dobrým zvykem, o který ani tentokrát organizátoři diváky nepřipraví, je nově nastudovaná exhibice Čestné stráže AČR. Po ní bude připraveno vystoupení žesťového kvintetu Ústřední hudby AČR. Vrcholem pátečního dne bude v 19:30 koncert Vojenské hudby Olomouc se zpěvákem Ondřejem Rumlem. „Program letošního ročníku festivalu je vskutku pestrý. Budete se moci zaposlouchat do tónů lidových písní, popových, muzikálových či jazzových melodií. Můžete se rovněž těšit na vystoupení výjimečných pěveckých sólistů, také instrumentálních sólistů vojenských orchestrů, kteří hrají na tradiční i méně známé hudební nástroje. Doprovodný program představí především zajímavou vojenskou techniku, ale svou pestrostí jistě osloví všechny věkové kategorie příznivců této akce,“ doplňuje velitel Posádkového velitelství Praha plukovník Radek Šíba.

I v sobotu se mohou návštěvníci zaposlouchat do hudebních melodií. V rámci závěrečného koncertu festivalu v 19:30 vystoupí Ústřední hudba AČR se sólistkou Dashou a operní pěvkyní Lucií Silkenovou.

Festivaly vojenských hudeb mají v nejen v Olomouci, ale i v Kroměříži dlouholetou tradici. Konají se nepřetržitě od roku 1992, jen s výjimkou let, kdy organizaci festivalu znemožnily povodně nebo nedávná covidová pandemie.