Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!



Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Malby zahraničních umělců pokryjí známé veřejné plochy / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Út 27. 07.

24°C
polojasno
St 28. 07.

24°C
oblačno
Čt 29. 07.

24°C
jasno
 

Aktuality

Malby zahraničních umělců pokryjí známé veřejné plochy

23. června 2021 (st)

Malby zahraničních umělců pokryjí známé veřejné plochy

Street Art Festival Olomouc prozrazuje další letošní program. Část startuje už na konci týdne, kdy začne ve veřejném prostoru vznikat dílo francouzského malíře a ilustrátora. V červenci pak změní podobu i podloubí domu naproti kostela sv. Mořice. Festival s podtitulem „summer walls“ bude probíhat celé léto a vyvrcholí v druhé půlce září. Prostřednictvím živého umění představí veřejnosti to nejlepší z české ale i světové scény streetartových umělců. Partnerem festivalu je město Olomouc.

V pátek 25. června začne francouzský malíř a ilustrátor Vincent Chignier vytvářet symbolické dílo na fasádu olomoucké galerie Telegraph. „Součástí tohoto programu trvajícího až do 27. června bude i hudební doprovod, projekce filmů Bom it 1 a Bomb it 2 nebo rozhovor s umělcem v tradičním pořadu Talk,“ popisuje za organizátory festivalu Michaela Váchová. Další plochou, která v rámci festivalu změní svou podobu, bude ikonické podloubí u Mořice. Právě to se promění pod rukama dívčího uměleckého dua Die Geniesser z Berlína mezi 8. – 11. červencem. O doprovodný program se postará hudebník Michal Večerník s dalšími umělci.

„K dalšímu highlightu letošního festivalu bezpochyby patří i událost překračující hranice Olomouce. Novou podobu získá i Hvězdárna v Prostějově, kterou pokryje murálovou malbou umělec z Říma, Patrizio Anastasi,“ prozrazuje Váchová. Stane se tak mezi 24. a 27. srpnem, jako součást oslav 60. výročí od založení hvězdárny.

Kromě murálových maleb se návštěvníci festivalu mohou těšit také na bohatý doprovodný program v podobě workshopů, koncertů, aktivit pro děti či komentovaných streetartových prohlídek města. „Nejbližší termín komentované prohlídky je 26. červen, další naváže 11. srpna a jeho součástí bude i podvečerní panelová diskuse v rámci olomouckého Trienale SEFO,“ odkrývá za organizátory body programu Michaela Váchová.

Veškerý program i s podrobnostmi na streetart-festival.cz