Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Kraslice na Horním náměstí připomíná Svatý týden. Do výzdoby se zapojily i školky / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
So 17. 04.

5°C
zataženo
Ne 18. 04.

8°C
zataženo
 

Aktuality

Kraslice na Horním náměstí připomíná Svatý týden. Do výzdoby se zapojily i školky

1. dubna 2021 (čt)

Kraslice na Horním náměstí připomíná Svatý týden. Do výzdoby se zapojily i školky

Květnou nedělí začal velikonoční Svatý týden. V centru města jej od pondělí doprovází typická výzdoba včetně Kraslice od srdce, přibyla ale i jedna atraktivní novinka - malé velikonoční pastorále ze slámy.

Letos budeme už podruhé Velikonoce slavit kvůli pandemii pouze doma v úzkém rodinném kruhu. Řemeslný jarmark, farmářské trhy, pletení pomlázek a zdobení kraslic tento rok v Olomouci neuvidíte. „Chtěli jsme, aby alespoň výzdoba potěšila lidi, kteří procházejí Horním náměstím a připomněla jim, že jsme právě v období Velikonoc,“ uvedla Markéta Záleská, náměstkyně primátora.

Obvykle se o výzdobu v centru města kromě pracovníků magistrátu postarali i olomoučtí školáci, letos to ale muselo být jinak, protože školy jsou s výjimkou jedné zavřeny. „Do velikonoční výzdoby na Horním náměstí se proto tentokrát zapojili pouze žáci z olomoucké Základní školy Stupkova, která jako jediná zajišťuje péči pro děti zdravotníků v nouzovém stavu,“ vysvětlil primátor Mirek Žbánek. 

Nepřehlédnutelná je na Horním náměstí Kraslice od srdce, kterou městu v roce 2017 věnovala chorvatská velvyslankyně Ines Trohová. Kraslice, malované lidovými umělci z oblasti Podráví, jsou symbolem přátelského vztahu Chorvatska k dalším zemím a městům, takže podobné dostala i Paříž, Vídeň nebo New York. Styl malby na těchto kraslicích je skutečně originální, ale zdobení vajec na Velikonoce je společné všem slovanským národům.

Další součástí výzdoby je druhé vejce, vytvořené z kovové kostry, vrbového proutí, květin a dalších ozdob. Toto obří vejce lidé využívají jako fotopoint. „Novinkou ve výzdobě Horního náměstí je i malé velikonoční pastorale ze slaměných figur,“ doplnila Markéta Záleská.

I když se letos do výzdoby Horního náměstí nemohly zapojit ostatní školy a školky, některé si to vynahradily jinak. Například MŠ Herrmannova vyzvala své žáky, aby doma vyrobenými velikonočními motivy vyzdobily plot kolem školy. Školka Michalské stromořadí uspořádala tzv. velikonoční okénko a výrobky dětí pak pomohly i vyzdobit zahradu školky. Do podobných aktivit se zapojily i další skupiny dětí, stačí se třeba projít olomouckými parky a na několika místech narazíme na nazdobené stromy. Tyto aktivity organizoval Dům dětí a mládeže Olomouc. 

Všem Olomoučanům i návštěvníkům města přejeme krásné velikonoční svátky.