Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Průvodce Do přírody ve městě nabízí tipy na zajímavé výlety / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 28. 02.

6°C
jasno
 

Aktuality

Průvodce Do přírody ve městě nabízí tipy na zajímavé výlety

8. února 2021 (po)

Průvodce Do přírody ve městě nabízí tipy na zajímavé výlety

Máte už Olomouc a její okolí prochozené křížem krážem? Už znáte každý kout? A jste si jistí? Současná situace, která nás v mnohém omezuje, včetně možností vycestovat na větší výlety, paradoxně otevírá možnost lépe poznat své bezprostřední okolí. Nápomocným by vám mohl být průvodce Do přírody ve městě, případně web www.prirodavemeste.cz, kde najdete spoustu tipů, kam se v Olomouci a okolí vypravit za možná netušenými zajímavostmi.

Publikaci Do přírody ve městě a s ní související web zpracoval v loňském roce spolek Přátelé přírody, skupina Malá Liška, za podpory města Olomouce. „Na informačním centru v podloubí radnice je stále ještě zdarma k dispozici zhruba 50 kusů tohoto průvodce. Měl velký ohlas a úspěch, už plánujeme další vydání,“ říká náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Jak v průvodci, tak na webu najdete šestnáct zpracovaných vycházek za minulostí, současností a přírodou v různých čtvrtích a částech Olomouce. Každá z šestnácti zajímavých výletových tras je podrobně popsaná, doplněná fotkami míst, kudy prochází, i zajímavostmi z historie městských částí. Tipy ocení zejména zájemci o nenáročnou turistiku, kteří se na vlastní oči a vlastním tempem mohou seznámit s podobou a historií olomouckých předměstí a s přírodou, která na ně navazuje.

Projekt Do přírody ve městě získal dokonce i mezinárodní ocenění Naturefriends Innovative Award.

Příloha