Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Moravská filharmonie Olomouc povzbudí posluchače novoročním online koncertem / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 24. 01.

-1°C
oblačno
 

Aktuality

sdílet

Moravská filharmonie Olomouc povzbudí posluchače novoročním online koncertem

29. prosince 2020 (út)

Moravská filharmonie Olomouc povzbudí posluchače novoročním online koncertem

Moravská filharmonie Olomouc vkročí do nového roku zvesela – a dobrou náladu slibuje přenést i na své posluchače. V Novoročním online koncertu nabídne známé taneční melodie z různých koutů světa. Naladit se optimisticky na rok 2021 mohou diváci hned 1. ledna od 16 hodin, a to prostřednictvím streamu na webu mfo.cz a facebooku Moravské filharmonie. Koncert uvede primátor města Olomouce Miroslav Žbánek. Záznam pak bude k dispozici i na YouTube kanálu filharmonie.

Současná epidemiologická situace klade před dramaturgii orchestru nemalé výzvy. Na pódiu se totiž nesmí potkat mnoho hráčů naráz a hrát mohou jen v určitých skupinách. Překážku však Moravská filharmonie překonala naprosto důstojně a na Nový rok nabídne navzdory všem omezením kvalitní, pestrý a optimistický program. „Protože v současné době podléhá cestování mnoha omezením, vezmeme naše diváky na hudební cestu kolem světa. Zazní známé tance z jeho různých koutů – polka, valčík, uherský či slovanský tanec a další, mimo jiné i jazzově laděné skladby,“ zve posluchače Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc. Pod taktovkou šéfdirigenta Jakuba Kleckera se o slavnostní atmosféru postarají komorní soubory Moravské filharmonie: Komorní dechový ansámbl, Ansámbl bicích nástrojů a Smyčcový orchestr.

S Američanem Georgem Gerschwinem se posluchači ocitnou v ulicích rušné Paříže 20. let minulého století. Hudebníci zabrousí i do brazilských melodií a rytmů – zazní jeden z nejhranějších a nejoblíbenějších koncertů pro marimbu od Neye Rosaura. České (respektive slovanské) barvy bude hájit Antonín Dvořák se Slovanskými tanci, publikum roztančí také notoricky známý valčík z oblíbeného baletu Coppélia. Johan Strauss ml. prý měl rád humor, svědčí o tom i jeho mezi posluchači velmi oblíbená Pizzicato Polka a Tritsch-Tratch Polka, které celý program zvesela uzavřou.

Rok 2020 se přitom pro spoustu oblastí života zrovna vesele nevyvíjel. Moravská filharmonie Olomouc pojala novou situaci jako výzvu a v dobách striktních omezení a nemožnosti koncertovat naživo přichází ke svému publiku pravidelně alespoň prostřednictvím online přenosů. I Novoroční koncert, který uvede primátor Olomouce, Miroslav Žbánek spolu s ředitelem filharmonie Jonášem Harmanem, provede orchestr pro své posluchače v online verzi. „Tradiční Novoroční koncert zazní po mnoha letech skutečně přesně 1. 1. 2021 už v 16 hodin tak, jak bylo původně v plánu, aby lidé po koncertu v Redutě mohli přejít na olomoucké Horní náměstí a prodloužit si slavnostní večer podívanou na novoroční ohňostroj, uvádí Jonáš Harman, a uzavírá, „plány se změnily, ale Novoroční koncert přesto odehrajeme – a díky přenosu dokonce doma u našich posluchačů. Chtěli bychom jim tak touto cestou poděkovat za přízeň v letošním náročném roce a s nadějí vyhlížíme rok 2021. Pevně věříme a těšíme se, že se brzy opět všichni u nás v Redutě setkáme tváři v tvář na živém koncertu.“ 

Program:

Antonín Dvořák / arr. Patrick Clements

Slovanský tanec č. 8 g moll op. 46 – Furiant (Presto) pro dechový ansámbl

Antonín Dvořák / arr. Jan Valta

Slovanský tanec č. 2 e moll op. 72 – Dumka (Allegretto grazioso) pro smyčcový orchestr

Johannes Brahms / arr. Onřej Moťka

Uherský tanec č. 5 g moll pro dechový ansámbl a bicí

Petr Iljič Čajkovskij

Valčík ze Serenády C dur, op. 48 pro smyčcový orchestr

Richard Strauss

Gavota ze Suity B dur op. 4 pro 13 dechových nástrojů

George Gershwin / Daniel Guyot

Američan v Paříži pro žesťový ansámbl a bicí

Ney Rosauro

IV. věta z Koncertu pro marimbu a bicí nástroje op. 12

Léo Delibes / arr. Jirka Kadlec

Valčík z baletu Coppélia pro housle a smyčcový orchestr

Camille Saint-Saëns / arr. Jamin Hoffman

Bacchanale z opery Samson a Dalila pro smyčcový orchestr, klavír a bicí

Edvard Grieg / arr. David Marlatt

Anitřin tanec ze suity Peer Gynt op. 46 pro žesťový ansámbl a bicí

Johann Strauss ml.

Pizzicato Polka pro smyčcový orchestr

Johann Strauss ml. / arr. Ondřej Moťka

Tritsch-Tratsch Polka op. 214 pro dechový ansámbl a bicí

Účinkují:

Antonín Hradil – koncertní mistr MFO
Ladislav Bilan ml. – marimba
Komorní dechový ansámbl, Ansámbl bicích nástrojů a Smyčcový orchestr Moravské filharmonie Olomouc
Jakub Klecker – dirigent