Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Česká mše vánoční bude i letos! Inscenovanou verzi uvidíme, on-line / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 24. 01.

-1°C
oblačno
 

Aktuality

sdílet

Česká mše vánoční bude i letos! Inscenovanou verzi uvidíme, on-line

22. prosince 2020 (út)

Česká mše vánoční bude i letos! Inscenovanou verzi uvidíme, on-line

Co by to bylo za Vánoce bez „Rybovky“! Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby patří ke stálicím prosincového repertoáru Moravského divadla Olomouc. Letos čekají tuto církevní skladbu dvě premiéry. Vůbec poprvé totiž Moravské divadlo uvede Českou mši vánoční nikoliv v tradičním koncertním provedení, ale jako inscenaci. Poprvé také toto slavné dílo neuvidí diváci naživo, ale on-line. Záznam mše bude zveřejněný ve středu 23. prosince v 16 hodin na YouTube kanálu a webu Moravského divadla.

„Česká mše vánoční patří k tradicím vánočních svátků. S nápadem udělat v našem divadle inscenovanou verzi přišla paní režisérka Dagmar Hlubková, která také napsala scénář. Za současné situace jsme se rozhodli připravit tuto inscenaci ve skromnějších podmínkách a podělit se o ni s našimi příznivci alespoň on-line. Pevně věřím, že příští rok si už Rybovu mši vychutnáme v plné kráse a naživo v hledišti divadla,“ uvedl umělecký šéf opery a operety Moravského divadla Miloslav Oswald. „Do poslední chvíle jsme doufali, že se v předvánočním čase setkáme s našimi příznivci v divadle a společně si užijeme Českou mši vánoční, balet Louskáček a další tituly, které patří k ozdobám adventního programu. Bohužel současná situace to neumožňuje, proto přijměte zavděk aspoň touto on-line verzí Rybovy mše. Ať vám zpříjemní sváteční chvíle,“ doplnil ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Nápad se zrodil už během jarní vlny pandemie koronaviru. „Uvažovali jsme o tom, jak potěšit diváky poté, co se na podzim znovu otevřou divadla. Česká mše vánoční je už řadu let ozdobou předvánočního programu Moravského divadla a nás napadlo udělat ji letos trochu jinak - místo koncertního provedení nastudovat hranou verzi s příběhem a množstvím postav. Do příprav bohužel zasáhla druhá vlna pandemie, takže scénář jsem nakonec upravovala čtyřikrát v návaznosti na to, jak vycházela nová nařízení o tom, co se smí a co se nesmí, kolik lidí může zpívat pohromadě a podobně,“ popsala režisérka Dagmar Hlubková, která se souborem opery a operety pravidelně spolupracuje – stáčí zmínit populární inscenace Noc na Karlštejně, Zvonokosy či na únor příštího roku chystanou operetu Podskalák.

Při psaní scénáře vycházela Hlubková z Komedie o hvězdě, lidové hry o narození Ježíška ve zpracování teatrologa Jana Kopeckého. „Kromě toho jsou v inscenaci ukázky dalších lidových her. Zpívané pasáže se prolínají s hranými scénami a na konci bude i oživlý betlém. Chceme, aby si naši inscenovanou Rybovu mši užily i děti, které se dočkají čerta a dovádějících andílků,“ popsala Hlubková.

Orchestr a zpěváky bude řídit Petr Šumník, „Dílo má po textové stránce daleko blíž k lidové hře než ke mši, takže se hrané ztvárnění přímo nabízí. Vzniká naprosto originální tvar, který není k vidění nikde jinde, než u nás a jsem pyšný na to, že i já můžu být jeho součástí. Jen je škoda, že letos budeme ochuzeni o bezprostřední kontakt s naším publikem a o jeho reakce. I tak se moc těším,“ řekl dirigent.

Zpívané postavy ztvární Helena Beránková, Radoslava Müller, Jakub Rousek a David Szendiuch, mluvené party pak v inscenaci mají například Jiří Přibyl, Lucie Skácelíková, Martin Štolba, Petr Martínek či Lucie Kordová. Na jevišti se během představení objeví hodní králové Kašpar, Melichar a Baltazar, zlý král Herodes nebo archanděl Gabriel.

Záznam inscenované České mše vánoční bude na YouTube kanálu a webu Moravského divadla zveřejněný do svátku Tří králů, tedy do 6. ledna 2021.

Zdroj: Moravské divadlo Olomouc