Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Centrum Olomouce zve na koncerty, pochoutky i dobré víno / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
 

Aktuality

sdílet

Centrum Olomouce zve na koncerty, pochoutky i dobré víno

24. července 2020 (pá)

Centrum Olomouce zve na koncerty, pochoutky i dobré víno

Začínající víkend láká do centra Olomouce. Od pátku bude velmi živo na Horním i na Dolním náměstí. Kdo přijde, nebude litovat – vybírat totiž může ze zážitků gastronomických, hudebních, duchovních i estetických.

Horní náměstí hostí v pátek od 17:30 a v sobotu od 18 hodin další díl seriálu Večerní pohoda u Trojice. Tentokrát je tématem cimbálová muzika. V pátek se představují soubory Folklore Quintet a Cimballica, v sobotu pak opět Folklore Quintet a po něm Blue Cimbal. Pohodové večery přináší každý víkend jiný žánr, u Trojice už tak zněl folk, country, swing, jazz, reggae i šansony.

Na Horním náměstí v sobotu a neděli probíhá také Olomoucký flerjarmark. Zde si denně až do 18 hodin mohou zákazníci vybírat mezi originální ručními výrobky z přírodních materiálů, najdou zde šperky, oděvy, textilní doplňky, ozdoby i zajímavé hračky.

Horní náměstí rovněž v pátek a sobotu skýtá prostor také Knižním a antikvárním trhům. U radnice si mohou lidé vybírat mezi knihami, deskami či například mapami.

Na Dolním náměstí začínají v pátek ve 14 hodin Olomoucké vinné slavnosti. V pátek si je můžete užívat do 22 hodin, v sobotu od 10 do 20 hodin, a najdete zde nabídku vína od více než dvou desítek vinařství z Moravy a ze Slovenska, výborné holandské sýry, další speciality a také hudbu, a to nejen cimbálovou – v sobotu večer se totiž představí kapely Tak co? a No limit.