Vítejte na oficiálních turistických stránkách města Olomouce.
RYCHLÉ TIPY:
Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!
Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!
Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.
„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“
Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.
Informační centrum
Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc
Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail: infocentrum@olomouc.eu
Mapa
Olomouc region Card
Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.
22. července 2020 (st)
Letošní letní květinová výstava láká na téma Zahrada za zdí. Tentokrát nás zavede do tajů městských zahrádek, dvorků a zákoutí. Těšte se na to nejlepší z floristického a zahradního umění, expozici České dědictví UNESCO, výstavu Pod křídly múz či tradiční zahradnické trhy. Výstava Letní Flora Olomouc se uskuteční 20. – 23. srpna 2020 na Výstavišti Flora Olomouc.
Autorkou hlavní expozice je zahradní architektka Marie Doleželová. „Expozice poukáže na potenciál městských prostorů, jako jsou vnitrobloky, dvorky nebo stavební proluky. Tato místa mohou nabídnout relaxaci, oddech, sloužit jako školní zahrada, sportoviště či být místem pro setkávání a budování komunity. Inspiraci, jak z parkovišť či nevzhledných zákoutí vybudovat malou městskou oázu nabídne právě hlavní expozice Zahrada za zdí.“ dodává autorka expozice.
K vidění bude také květinová expozice České dědictví UNESCO. Ta se inspiruje památkami zapsanými na světovém seznamu dědictví a současně bude připomínat 20. výročí zapsání Sloupu Nejsvětější Trojice do tohoto seznamu. V hlavním pavilonu nebudou chybět oblíbené floristické show od předních floristů, odborné přednášky a kulturní program.
V budově Oranžerie se přijďte podívat na díla členů Unie výtvarných umělců Olomoucka. Jejich výstava Pod křídly múz představí sochy a umělecké artefakty v objetí květin. O tom, co jsou zahrádkové osady a jak to v nich chodí vysvětlí expozice Českého zahrádkářské svazu v pavilonu E, kde nebude chybět ani rostlinolékařská poradna. V pavilonu H bude mít letos opět základnu Výzkumná laboratoř rostlin. Pro návštěvníky z řad laické i odborné veřejnosti nabídne ukázky laboratorních technik, nové trendy, výzkumy a inovace ze světa rostlin. Ve filmovém sále bude probíhat projekce populárně-naučných časosběrných filmů o rostlinách a odborné přednášky.
K létu patří i dobré víno, a to nabídnou čeští vinaři a zkušení someliéři v rámci doprovodného programu Dny moravských vín. Těšit se tak návštěvníci mohou na ochutnávky, řízené degustace i cimbálovou muziku v galerii pavilonu A.
Venkovní areál výstaviště již tradičně zaplní Letní zahradnické trhy, které opět představí široký sortiment květin, semen, zahrádkářských pomůcek či hobby potřeb. Na své si tak přijdou všichni zahrádkáři a milovníci rostlin. Nebude chybět ani venkovní program s hudebními vystoupeními, program Receptáře, aktivity pro děti, Zaparkuj odpočinková zóna a samozřejmě dobré jídlo a pití.
Výstavu pořádá Výstaviště Flora Olomouc spolu s Českým zahrádkářským svazem, Svazem školkařů České republiky a Unií výtvarných umělců Olomoucka.