Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Olomouc, to musíte! Město letos cílí na domácí turisty / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 20. 09.

10°C
zataženo
Po 21. 09.

20°C
jasno
 

Aktuality

sdílet

Olomouc, to musíte! Město letos cílí na domácí turisty

16. června 2020 (út)

Olomouc, to musíte! Město letos cílí na domácí turisty

S novou kampaní, pobytovými balíčky, kartou plnou výhod i novými prohlídkovými okruhy vyráží Olomouc do letošní turistické sezony. Cílit bude hlavně na domácí turisty, které chce do města lákat v rámci jejich individuálního cestování a plánů na rodinnou dovolenou. O prázdninách spustí i nový turistický web.

„Letošní sezona bude specifická a ponese ve znamení restartu cestovního a ruchu. Právě na to jsme se zaměřili. Chceme zúročit vše, co Olomouc nabízí a není toho rozhodně málo,“ je přesvědčena náměstkyně primátora Markéta Záleská. „Do větších měst budou turisté letos mířit spíše na jednodenní výlety. Novou kampaní, novinkami a bonusy je však hodláme oslovit natolik, aby měli důvod zdržet se déle,“ vysvětluje náměstkyně pro cestovní ruch, kulturu a sport.

POBYTOVÉ BALÍČKY A KARTA PLNÁ VÝHOD ZDARMA

Právě pro turisty, kteří se v Olomouci ubytují na více než jednu noc, připravilo město bonus - kartu Olomouc region Card, kterou obdrží zdarma. Ve spolupráci s partnerskou organizací Střední Morava, sdružení cestovního ruchu, pak město nachystalo i tematicky zaměřené pobytové balíčky za zvýhodněnou cenu, i u nich je turistická karta zdarma nedílnou součástí. Olomouc region Card má dvě varianty, pro dospělé a děti, platnost je na 48 hodin nebo 5 dnů.

NOVÉ PROHLÍDKOVÉ OKRUHY

I v letošní sezoně se návštěvníci města obohatí o nové prohlídkové okruhy, zaměřené jsou na historii a osobnosti města. Ve spolupráci s Informačním centrem se uskuteční prohlídky Freskového sálu v Základní škole Komenium.

„Ten můžeme hrdě propagovat jako olomouckou Sixtinskou kapli. Kromě toho budou probíhat prohlídky Vily Primavesi, o které je pořád velký zájem. Zcela nově si lidé budou moct vyjít s průvodcem do městských parků a za historií architektonicky zajímavých olomouckých vil,“ vyjmenovala novinky a zajímavosti vedoucí Informačního centra Olomouc Jitka Lučanová. Jednoznačným lákadlem, které v nabídce turistického centra nemůže chybět, jsou nové sluneční hodiny, které se na budovu radnice vrátily po rekonstrukci fasády.

LETNÍ VEČERY

Ani v centru rozhodně nebude pusto. O příjemnou atmosféru na Horním a Dolním náměstí se postarají letní večery s multižánrovým programem, do kterého se zapojí místní spolky a umělci. Letní atmosféru na Horním náměstí doplní večerní Pohoda u Trojice. „Ve vlastní režii se nám podařilo připravit pravidelný multižánrový hudební festival komornějšího rázu, který bude centrum oživovat od 10. července do 29. srpna vždy v pátek a v sobotu. Město obohatí také  street art, připomínající významné osobnosti, svázané s Olomoucí,“ doplnila náměstkyně Záleská a připomněla květinovou výzdobu, která bude po celou sezonu v návštěvnících města evokovat těsné sepětí Olomouce s květinami.

GEOLOKAČNÍ HRY I PROHLÍDKOVÉ TRASY PRO DĚTI

Ani rodinná dovolená nebude v Olomouci nuda. Pro rodiny s dětmi město připravilo řadu novinek i osvědčených lákadel. Těšit se mohou na spuštění nové geolokační hry s názvem Skryté příběhy, která slibuje nevšední zážitek. „V letních měsících se ve městě znovu objeví postavičky kočičky Oly, v rámci prohlídkové trasy s kočičkou Olou po Olomouci, která se už několik sezon těší velké oblibě. A v nabídce pro malé turisty samozřejmě nechybí ani mobilní aplikace, jako Zachraň olomouckou pevnost, Olomoucký stroj času, Olomouc Jana Sarkandra a 3D hra Olomouc Labyrinth,“ vypočítala vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu Karin Vykydalová.

KAMPAŇ, NOVÝ WEB I PROPAGAČNÍ MATERIÁLY

Veškeré aktivity města na sezonu podtrhne nová reklamní kampaň se sloganem Olomouc – to musíte…! „Prostřednictvím sociálních sítí, tištěných médií, billboardů, bigboardů a roadshow budeme propagovat Olomouc napříč celou republikou,“ uvedla Záleská.
Co je možné v Olomouci vidět, zažít a navštívit zprostředkuje návštěvníkům nový turistický web, který město spustí ještě v červenci. Programovou nabídku a více ke slevám lze nalézt i na webové adrese letni.olomouc.eu.

Atraktivitu města umocní i nové propagační materiály o slunečních hodinách, církevních památkách, Sloupu Nejsvětější Trojice, objektech někdejší olomoucké pevnosti, i cyklotrase Olomouc – Kroměříž pod názvem Arcibiskupské putování.