Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Olomoucká divadla hrají do konce června pod širým nebem / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 20. 09.

10°C
zataženo
Po 21. 09.

20°C
jasno
 

Aktuality

sdílet

Olomoucká divadla hrají do konce června pod širým nebem

10. června 2020 (st)

Olomoucká divadla hrají do konce června pod širým nebem

Olomoucká divadla obnovila po vynucené pauze svou činnost a hrají svým divákům pod širým nebem na Korunní pevnůstce. Vybrat si můžete z repertoáru Moravského divadla, Divadla Tramtarie a Divadla na cucky. Na programu je i koncert Moravské filharmonie.

Divadelní červen open-air nabízí více než dvě desítky představení, na programu jsou komedie, pohádky i koncerty. Společnou iniciativu tří divadel podpořilo i statutární město Olomouc.

„Kdo miluje divadlo stejnĕ jako já, musí mít velkou radost. Hraní v divadlech je při naplnĕní všech nařízení nákladovĕ neúnosné. Vĕřím, že tato iniciativa, která je ojedinĕlá v celé republice, příznivĕ zarezonuje. Konečnĕ se zas bude v Olomouci hrát. A to je skvĕlá zpráva,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Akci Divadelní červen open-air vnímají olomoucké soubory jako určitou přípravu na novou sezonu, která snad již proběhne ve standardním režimu bez omezení. „Jsem rád, že po dlouhé době můžeme našim divákům oznámit, že mohou za námi dorazit na představení. Moravské divadlo by na domovské scéně nyní nemohlo hrát velké opery, balety ani činohry, aniž by prohlubovalo svoji ztrátu. Doufám, že tento projekt bude zároveň prvním krůčkem k co nejtěsnější spolupráci napříč olomouckou kulturní scénou,“ zdůraznil ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Láska za koronu

Navzdory názvu celé akce odstartoval program už poslední květnový víkend, během kterého Divadlo Tramtarie představilo novinku v repertoáru, autorskou komedii Láska za koronu v režii uměleckého šéfa Vladislava Kracíka.

„Byla napsána a nazkoušena v rekordně krátkém čase s humorem a nadsázkou. Reflektuje mnohdy nelehké dění posledních týdnů a měsíců a směsicí několika komických příběhů dodává divákům nadhled a společnou naději, že všechno zlé je vždy nakonec pro něco dobré,“ přiblížila ředitelka divadla Petra Němečková.

V podání Tramtarie nebude chybět Kabaret nahatý Shakespeare, letní komedie Po stopách něžného muže, pohádka O pračlovíčkovi nebo crazy komedie Poslední noc s Claudií.

Hity a evergreeny

Moravské divadlo evergreeny činoherního repertoáru – komedie Když se zhasne a Královny. Oba tituly patří ke spolehlivým diváckým hitům, první z nich již překročil sto repríz, druhý se k tomuto číslu rychle přibližuje.

„Po takové pauze se všichni nesmírně těšíme, že se vrátí diváci do hlediště a my zpátky na jeviště. Nezbývá než přát si, aby nám přálo počasí,“ uvedla dramaturgyně olomoucké činohry Michaela Doleželová, která společně s Romanem Venclem obě komedie napsala a režírovala.

Součástí programu jsou rovněž koncerty souboru opery a operety Moravského divadla. „Na jevišti se setkají zpěváci se členy orchestru, vedle árií z populárních oper a operet zazní ukázky z děl klasické hudby v komorním nástrojovém obsazení,“ popsal umělecký šéf souboru Miloslav Oswald.

Na cucky a symfonicky

Divadlo na cucky uvádí v amfiteátru Korunní pevnůstky tanečně-divadelní sólový projekt choreografky, performerky a zpěvačky Cécile Da Costy s názvem Roselyne. Nabídne rovněž detektivní pátrání po hrdinech českých dějin s názvem Opletal nebo inscenaci Jsem do tebe, v níž scenáristka a režisérka Silvia Vollmannová vypráví o důvěrně známých situacích ze života zamilovaných.

„Část svého programu uvádíme v červnu na své domácí scéně. Open air uvedeme tituly, které jsou adaptovatelné pro tyto specifické podmínky,“ řekl ředitel divadla Jan Žůrek.

Vedle divadelních souborů se v programu coby hosté představí i Moravská filharmonie koncertem, který se uskuteční 25. června. „S potěšením obohatíme červnový divadelní maratón koncertem klasické hudby, neboť i my v postupných krocích obnovujeme činnost,“ dodal ředitel filharmonie Jonáš Harman.

V amfiteátru se hraje za každého počasí. Představení se nikdy neruší předem, a to ani v případě negativní předpovědi. O zrušení produkce se rozhoduje až v době plánovaného začátku představení. Během představení není dovoleno používat deštníky, protože omezují viditelnost ostatním divákům. Proto je dobré mít s sebou pro jistotu nepromokavou bundu nebo pláštěnku. 

Kompletní program: https://divadelni.olomouc.eu