Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Zoo se otevřela návštěvníkům / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 31. 05.

9°C
slabý déšť
Po 01. 06.

18°C
jasno
 

Aktuality

sdílet

Zoo se otevřela návštěvníkům

30. dubna 2020 (čt)

Zoo se otevřela návštěvníkům

Olomoucká zoo se po delší odmlce opět otevírá veřejnosti. V úterý přijal krizový štáb opatření, která vedou k rozvolňování situace v souvislosti s pandemií koronaviru. Podmínkou bylo, aby zoo před svým otevřením předložila krizovému štábu hygienický plán včetně režimových opatření a veškerých nařízení zároveň dostála.

„Pokud to další vývoj situace umožní, otevřeni zůstaneme ve standardní otevírací době, tzn. každý den v roce včetně svátků, víkendů, prázdnin. Změny nastaly však v režimu, který respektuje veškerá nařízení a dbá především na zdraví návštěvníků. Prodej vstupenek umožňuje pouze online forma prostřednictvím webových stránek zoo,” uvádí ředitel zoo Radomír Habáň.

POSTUPNÉ OTEVŘENÍ

Zoo Olomouc byla uzavřena od 10. března. Ve čtvrtek 30. dubna se otevřel venkovní areál, 25. května by mělo dojít ke zpřístupnění vnitřních expozic a pavilonů. Omezen je také počet osob – 150 návštěvníků na 1 ha plochy, což znamená 6 375 lidí za den.

PRODEJ VSTUPENEK

Změny se týkají systému nákupu vstupenek. Ty si lze obstarat pouze online formou. Držitelé karty ZTP mají nárok na slevu, kterou si vyberou v posledním kroku objednávky. Parkovné je pro návštěvníky prozatím zdarma, vstup s jakýmkoli psím plemenem je povolen pouze na vodítku a s náhubkem. Návštěvníci s platnými vstupenkami nebo permanentkami zakoupenými z dřívějška je mohou rovněž využít. Pro ty, kteří zapomenou vstupenky nakoupit z domova, je možné využít informačních panelů s odkazy na online nákup v prostoru hlavního vstupu. Zaplatit je lze pouze pomocí online platby kartou.

DALŠÍ ZMĚNY

Pro návštěvníky jsme vypracovali dodatek návštěvnického řádu. Kromě návštěvního řádu budou informovanost zajišťovat sociální sítě, webové stránky, přímo v areálu informační cedule, rozhlas a leták, který každý návštěvník obdrží u vstupu. Omezení se týkají uzavření vyhlídkové věže, vláček má taktéž přerušený provoz až do odvolání. Po celém areálu je povinné dodržovat 2 m rozestupy, nosit roušku, pohybovat se v zoo ve stanovených skupinkách, konzumovat jídlo zakoupené v provozovnách občerstvení na vzdálenost nejméně 10 m od provozu. Nechybí ani prostředky určené k dezinfekci rukou.

Více informací na webu: www.zoo-olomouc.cz