Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Dvořákova Olomouc nabídne hudbu napříč stoletími a žánry / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Čt 09. 04.

5°C
jasno
Pá 10. 04.

12°C
jasno
 

Aktuality

sdílet

Dvořákova Olomouc nabídne hudbu napříč stoletími a žánry

5. března 2020 (čt)

Dvořákova Olomouc nabídne hudbu napříč stoletími a žánry

Moravská filharmonie Olomouc představila program letošního ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc. Sedm koncertů přinese do Olomouce hudbu napříč několika stoletími i žánry a návštěvníci se mohou těšit také na světové premiéry. Olomouc bude hostit vynikající sólisty, jazzmany i crossoverový projekt, na programu je také černobílá americká groteska s živou orchestrální hudbou. Festival se koná od 14. do 22. května a vstupenky jdou právě do prodeje.

Sedm zcela odlišných produkcí Dvořákovy Olomouce nabídne hudbu napříč pěti staletími a na festivalové návštěvníky. „Hudební festival má být velkolepou oslavou hudební kultury, revuí výjimečných, na sebe navazujících koncertů. S úctou k dlouholeté tradici jsme pro letošní ročník Dvořákovy Olomouce připravili právě takovýto program,“ uvádí Ivana Kalina Tabak, dramaturgyně festivalu Dvořákova Olomouc. Hlavní programovou osou jsou díla Antonína Dvořáka, a to kompozice symfonické, komorní a písňové v interpretaci špičkových umělců. Na festival zavítají taková zvučná jména, jakými jsou klavírista Marián Lapšanský, vynikající Bennewitzovo kvarteto a skvělá PKF – Prague Philharmonia. Renomovaný soubor Musica Florea pak poprvé předvede Dvořákovo dílo tak, jak znělo za jeho života – poučenou interpretací s dobovými hudebními nástroji.

Zahraniční hvězdy festivalu se v regionu představí úplně poprvé – ansámbl Soqquadro Italiano vyzývá návštěvníky programem Kdo se bojí baroka? jedinečnou fúzí barokní hudby, tance i dalších uměleckých forem a žánrů. Návštěvníci závěrečného koncertu – Velkého finále – uslyší vynikající srbskou klavíristku Tamaru Stefanović. Již tradičně připravili organizátoři festivalu i hudebně-filmovou lahůdku – černobílou americkou grotesku Frigo, oběť krevní msty, s premiérou filmové hudby Roberta Israele.

„Je dobře, že každé kulturní místo má své tradiční události, které kulturu zprostředkovávají a oslavují. V případě klasické hudby a Olomouce to je především tento festival, jehož historie sahá až do roku 1950,” říká Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, a dodává, „věřím, že se návštěvníkům letošní ročník festivalu bude líbit a že ocení naše úsilí pokračovat v tradici a festival dále rozvíjet a proměňovat.”

Vstupenky na festival Dvořákova Olomouc jsou v prodeji od 5. března online na webu festivalu DvorakovaOlomouc.cz, anebo v Informačním centru Olomouc v budově radnice na Horním náměstí.

Program festivalu

14. 5. | 19.00 | Reduta | Zahajovací koncert festivalu
Dvořák jedinečný

První novodobé uvedení Dvořákových děl na historických nástrojích, dobové hráčské manýry a vůbec úplně jiné znění Dvořákovy hudby, než jsme zvyklí. Koncert provází slovem samotný dirigent špičkového tělesa Marek Štryncl.

15. 5. | 17.30 | Arcibiskupský palác | Pěvecký recitál
Hudební soirée v paláci

Skvěle sehraná umělecká dvojice – mezzosopranistka Eva Garajová a legenda slovenské klavírní interpretace Marián Lapšanský – nás zavedou do říše české písňové a klavírní tvorby. Zazní i díla letošních jubilantů Vítězslava Nováka a Zdeňka Fibicha.

16. 5. | 19.00 | Kino Metropol | Frigo, oběť krevní msty, aneb americká groteska na motivy Romea a Julie
Groteska & live orchestra

Strhující komedii prošpikovanou skrz naskrz ozvláštňujícími nápady doprovodí živě produkovaná orchestrální hudba. Kino Metropol se již tradičně rozezní pod taktovkou Roberta Israele.

17. 5. | 19.00 | Klášterní Hradisko | Stará hudba napříč žánry pro každého
Kdo se bojí baroka?

S ansámblem Soqquadro Italiano, považovaným za jeden z nejoriginálnějších projevů mezinárodní crossoverové scény, se vydáme na cestu za vysokou kulturou, ale také populární italskou hudbou 17. století – za dvorskými melodiemi a písněmi z ulice. V hlavní roli vystoupí všestranně talentovaný umělec, kontratenorista a tanečník Vincenzo Capezzuto.

18. 5. | 19.00 | Husův sbor | Komorní koncert v Husově sboru
Dvořák & Brahms

Bennewitzovo kvarteto, bezesporu jeden z nejlepších domácích komorních souborů, si přizvalo ke spoluúčinkování vyhledávaného klarinetistu Igora Františáka. Společně předvedou, jak si dva velikáni hudebního romantismu mistrně poradili s formou smyčcového kvartetu či klarinetového kvintetu.

21. 5. | 20.00 | Konvikt UPOL | Lukáš Oravec Quartet s Moravskou filharmonií Olomouc
Jazz & smyčce

Nový projekt autentického jazzového trumpetisty Lukáše Oravce pojí charakteristický zvuk umělcovy kapely s klasickým orchestrálním zněním smyčcových nástrojů. Autorem jednotlivých aranžmá je dirigent ruského původu Pavel Klimaševskij.

22. 5. | 18.00 | Reduta | Mozart, Beethoven a Dvořák – Tamara Stefanović & PKF — Prague Philharmonia s Jakubem Kleckerem
Velké finále

Zlatým hřebem festivalu je klavíristka úctyhodné mezinárodní kariéry Tamara Stefanović a český špičkový orchestr PKF — Prague Philharmonia, který vystoupí pod vedením vynikajícího Jakuba Kleckera.

O festivalu

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc je tradiční jarní hudební přehlídkou zejména artificiální hudby v Olomouci. Tradice festivalu se začala psát v roce 1950, kdy se uskutečnil první ročník pod názvem Hudební jaro. Od té doby festival několikrát změnil své jméno, pořadatele a zčásti i zaměření. Pod názvem Dvořákova Olomouc se pořádá od roku 2002. V minulosti se na festivalových koncertech olomouckému publiku představila taková jména, jako např. Igor Oistrach, Mstislav Rostropovič, Zdeněk Mácal, Misha Maisky, Václav Hudeček, José Cura či Gidon Kremer se svým souborem Kremerata Baltica. Pořadatelem festivalu je Moravská filharmonie Olomouc.

Zdroj: Moravská filharmonie Olomouc