Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Město obohatí festival francouzské kultury Bonjour Olomouc / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Čt 09. 04.

4°C
jasno
Pá 10. 04.

13°C
skoro jasno
 

Aktuality

sdílet

Město obohatí festival francouzské kultury Bonjour Olomouc

2. března 2020 (po)

Město obohatí festival francouzské kultury Bonjour Olomouc

Frankofilové, příznivci francouzštiny a milovníci francouzského kulturního bohatství budou opět moci nasát něco z francouzské atmosféry. Festival Bonjour Olomouc, který se uskuteční ve dnech od 2. do 13. března, zve na zajímavé filmy, divadelní představení, knižní novinku i besedy s překladateli. Na své si přijdou i milovníci francouzské gastronomie. Festival pořádá Francouzské centrum Univerzity Palackého ve spolupráci s Muzeem umění.

„Přehlídku zahájí česko-francouzský básník, spisovatel, překladatel a dlouholetý umělecký dramaturg Českého centra v Paříži Jean-Gaspard Páleníček. Vystoupí 2. března v rámci tradiční talkshow Davida Hrbka v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea,“ řekl Jan Zatloukal, vedoucí Francouzského centra UP a zároveň i člen katedry romanistiky FF UP. Dodal, že Jean-Gaspard Páleníček je jakýmsi mostem mezi Českem a Francií a divákům se chystá přiblížit, jaké to je psát střídavě ve dvou jazycích. Poodhalí specifika překladu literárních děl slavných českých autorů, jakými jsou Hrabal či Holan do francouzštiny. Při zahájení festivalu navodí patřičnou atmosféru několika francouzskými šansony i olomoucká Edith Piaf, Iva Stáncová Kevešová.

Druhý ročník festivalu nabídne i knižní novinku Meditace Jana Čepa. Téměř pětisetstránkovou publikaci shrnující Čepovu vesměs dosud nepublikovanou exilovou esejistiku představí 3. března v Coffee Library její editoři Petr Komenda a Jan Zatloukal a také ředitel nakladatelství CDK Zdeněk Granát. Speciálním hostem večera bude dcera spisovatele Claire Le Bris-Cep, která zavzpomíná na svého otce a jeho nesnadný život v pařížském exilu.

„Studenty a studentky všech filologií by jistě mohla zaujmout řeč překladatelky a pedagožky Pavly Doležalové, která ve své přednášce nazvané Překlad ve 3D nastíní specifika a problémy literárního překladu. Věřím, že milovníky francouzské kinematografie potěší i projekce současného francouzského filmu Bílá jako padlá sníh v kině Metropol nebo filmový maraton věnovaný tvorbě J.-P. Jeuneta, jenž představí trojici filmů Město ztracených dětí, Foutaises a slavný snímek Amélie z Montmartru,“ vypočetl Jan Zatloukal.

Na své si během přehlídky přijdou i milovníci francouzské gastronomie. Olomoucký Green Bar se totiž chystá nabídnout bohaté menu „s vůní Francie“ a vinárna Na břehu Rhôny pozve na řízenou degustaci vín z oblasti jižní Rhôny pod vedením profesionální sommeliérky. Chybět nebude ani oblíbený konverzační speak-dating u dobré kávy.

Vrcholem festivalu budou podle Jana Zatloukala tři divadelní události. „Zájemci se mohou těšit na exkluzivní čtyřhodinový workshop fyzického divadla pod vedením Pierra Nadauda, vedoucího Ateliéru fyzického divadla na brněnské JAMU. Nabídneme i dvě naprosto mimořádná představení. Prvním z nich bude představení charismatického francouzského herce Bertranda Constanta o životě básníka a myslitele Charlese Péguyho nazvané Charles Péguy vizionář. Druhá divadelní lahůdka, která festival pak uzavře je inscenace o Janu Zahradníčkovi a jeho ženě Marii. Jan Zahradníček překládal Paula Claudela a skvěle zapadá do letošní linie, v níž doplňuje autory, jakými jsou Čep nebo Péguy. Navíc v roce 2020 uplyne od jeho narození 115 let a tímto způsobem tak mimořádnému básníku, překladateli a člověku s nesmírně tragickým osudem vzdáváme hold. Na scéně se předvedou vynikající Saša Rašilov a Lucie Trmíková,“ doplnil vedoucí Francouzského centra UP. Zdůraznil přitom, že spektrum událostí, které Bonjour Olomouc 2020 nabídne, je široké i díky partnerům a sponzorům. Záštitu nad touto akcí převzali rektor UP Jaroslav Miller, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Pavel Fischer a velvyslanec Francouzské republiky v Praze J. E. p. Roland Galharague.

Francouzské centrum je na Univerzitě Palackého v Olomouci garantem a hybatelem frankofonního dění. Bylo slavnostně otevřeno loni za účasti velvyslance Francouzské republiky Rolanda Galharaqua i bývalého velvyslance ve Francii a současného předsedy Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Pavla Fischera. Jeho chod zajišťuje katedra romanistiky FF UP.

Program festivalu ZDE. https://francouzskecentrum.upol.cz/festival-bonjour-olomouc/

Kontaktní osoba:
Jan Zatloukal | vedoucí Francouzského centra Univerzity Palackého v Olomouci
E: jan.zatloukal@upol.cz M: 737 159 695

Zdroj: Univerzity Palackého v Olomouci