Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Moravské divadelní léto nabídne komedie, muzikály i balet / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Út 22. 10.

22°C
polojasno
St 23. 10.

18°C
jasno
 

Aktuality

sdílet

Moravské divadelní léto nabídne komedie, muzikály i balet

28. května 2019 (út)

Moravské divadelní léto nabídne komedie, muzikály i balet

Stalo se již příjemnou tradicí, že konec srpna patří v Olomouci festivalu Moravské divadelní léto. Také letos nabídne Moravské divadlo populární inscenace v atraktivních lokalitách pod hvězdnou oblohou, program však slibuje také jednu novinku. Vedle souborů činohry a opery a operety se na open-air akci premiérově představí balet. Třetí ročník divadelní přehlídky začne ve čtvrtek 22. srpna a nabídne šest představení. Vstupenky budou v prodeji od 3. června.

„Při tvorbě programu festivalu pro nás byla zásadní dvě kritéria. Jednak chceme divákům zprostředkovat exkluzivní a nezapomenutelné zážitky a nabídnout jim to nejlepší z našeho repertoáru, ale na druhou stranu musíme brát v potaz i technickou proveditelnost. Některé inscenace jsou natolik technicky náročné, že je není možné hrát jinde než v kamenném divadle s patřičným zázemím. Pro letošek jsme na základě těchto dvou kritérií vybrali tituly Balet gala, Kupec benátský, Noc na Karlštejně, Robin Hood, Sluha dvou pánů a Starci na chmelu,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Hit letošní sezony Starci na chmelu zažije na festivalu olomouckou open-air premiéru stejně jako inscenace Shakespearovy komedie Kupec benátský, která se uvedení pod širým nebem dočká pouhé dva měsíce po své premiéře v Moravském divadle. Festivalovou atmosféru naopak již dobře znají inscenace Sluha dvou pánů, Robin Hood a Noc na Karlštejně, které se v předchozích ročnících Moravského divadelního léta dočkaly velké divácké odezvy. „Všechny tři tituly jsou u diváků velice oblíbené. Proto nám přišlo líto, aby se neobjevily v programu letošního ročníku. Dvě inscenace uvedeme navíc na místech, na kterých se ještě nehrály. Noc na Karlštejně tak bude poprvé na Korunní pevnůstce a na Sluhu dvou pánů se mohou premiérově těšit diváci z Velké Bystřice, kam Moravské divadelní léto zavítá poprvé v historii,“ upozornil Gerneš.

Vůbec poprvé se přehlídky zúčastní baletní soubor. Příznivcům tanečního umění nabídne exkluzivní projekt Balet Gala, v němž vystoupí držitelé Ceny Thálie Yui Kyotani, Nikola Márová a Michal Štípa. „Vždy jsem měl akce takového typu rád a byla to pro mě vždy příjemná změna oproti představením v kamenném divadle. Nezbývá nám než popřát jak divákům, tak všem účinkujícím, abychom měli hezké počasí a vše proběhlo tak, jak má,“ sdělil Štípa.

Přehlídka odstartuje ve čtvrtek 22. srpna v amfiteátru ve Velké Bystřici, kam zavítá Sluha dvou pánů. Na loňském festivalu se populární inscenace dočkala jubilejního stého uvedení. V titulní roli se představí umělecký šéf činohry Moravského divadla Roman Vencl. „Pro herce je to venku přece jen o něco náročnější, než když hrají v teple divadla, na dobře známém jevišti a se špičkovým technickým zázemím. Vyšší nároky jsou kladeny i na jejich hlasivky a techniku, protože hraní pro tak velký otevřený prostor vyžaduje větší gesta a výraznější mimiku, která by v divadle působila přehnaně. Ovšem na druhou stranu - hrát pod světlem měsíce a hvězd, to je pro herce i pro diváky zážitek, jakému se v divadle nemůžete nikdy ani přiblížit. Divadlo jako takové se zrodilo v amfiteátrech pod hvězdnou oblohou antického Řecka, takže vidět v jednadvacátém století představení v amfiteátru, to je až mystický zážitek,“ uvedl Vencl.

V následujících dnech uvedeme ve Fortu Křelov inscenace Kupec benátský a Robin Hood, poté se festival přesune do olomoucké Korunní pevnůstky, kde se můžete těšit na dvojitou muzikálovou dávku. Po loňském úspěchu se do programu vrací muzikál Noc na Karlštejně. „Historický námět Noci na Karlštejně se stává o to zajímavější, když se může odehrávat v historických prostorách nebo místech se zajímavou scenérií, která se tak stává kulisou. Pro diváka je pak zážitek mnohem intenzivnější,“ shrnul umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald. Následující den se z dob panování krále Karla IV. přesuneme do socialistického Československa a vyrazíme na chmelovou brigádu. Muzikálová inscenace Starci na chmelu zažije olomouckou open-air premiéru, přičemž pomyslnou generálku si odbude 15. června v areálu lednického zámku v rámci projektu Muzikály v Lednici.

Tečkou za letošním Moravským divadelním létem bude v úterý 27. srpna již zmíněný baletní galavečer, v němž dojde na ukázky ze světoznámých titulů Labutí jezero, Don Quijote či Bajadéra.

Vstupenky na festival jsou od 3. června v prodeji v pokladně divadla a na webu divadla www.mdol.cz. Během letních prázdnin, kdy bude pokladna uzavřená, je lze zakoupit v informačním centru v podloubí olomoucké radnice a v Kulturním a informačním centru Velká Bystřice. Amfiteátr v areálu Korunní pevnůstky pojme až 600 návštěvníků, stejně tak amfiteátr ve Velké Bystřici. V Křelově je více než 400 míst k sezení.

Záštitu nad festivalem převzal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk a primátor statutárního města Olomouce Miroslav Žbánek. Další informace najdete od 3. června na stránkách www.moravskedivadelnileto.cz

Festival Moravské divadelní léto navázal na přehlídku Olomoucké divadelní prázdniny, kterou Moravské divadlo pořádalo od roku 2010 do roku 2015. První ročník Moravského divadelního léta navštívilo v roce 2017 více než 1100 diváků, druhý ročník dokázal přilákat dvojnásobný počet.

PROGRAM:

AMFITEÁTR VE VELKÉ BYSTŘICI

22. 8., 20:00 SLUHA DVOU PÁNŮ FORT KŘELOV
23. 8., 20:00 KUPEC BENÁTSKÝ
24. 8., 20:00 ROBIN HOOD

KORUNNÍ PEVNŮSTKA

25. 8., 20:00 NOC NA KARLŠTEJNĚ
26. 8., 20:00 STARCI NA CHMELU
27. 8., 20:00 BALET GALA