Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  OBRAZEM: Olomoucké masopustní veselí / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
So 15. 08.

23°C
slabý déšť
Ne 16. 08.

23°C
jasno
 

Aktuality

sdílet

OBRAZEM: Olomoucké masopustní veselí

17. února 2019 (ne)

OBRAZEM: Olomoucké masopustní veselí

 Tisíce lidí sledovaly v sobotu zabijačku a masopustní průvod na Horním náměstí. Obecní právo patřilo městské chase, které ho předal primátor Mirek Žbánek.

„Žádám vás temto uctivě, ménem olomocké chase, abeste nám obecní právo předale. Slebujeme všeci na svojo česť, že ho bodeme ve veleké opatrnosti měť. Kdo se proti němo proviní, bode hanáckým právem skrzevá ferolo řádně potrestané,“ slíbil chasník na pódiu. Spolu s primátorem tam stáli i jeho náměstci.

„Předávám právo a vládu nad tímto městem s vědomím a klidným srdcem, že městská kasa je prázdná, městské spíže vyžrané a plné potkanů, na městských polích stojí dálnice a sklady. Tak si užijte aspoň dnešní Horní náměstí a naši zabijačko. Předávám vám právo nad městem,“ prohlásil primátor. A jen to udělal, chasa ho vyplatila. Napřed si ale vyžádala novou hokejovou halu a trochu lesa ve městě. „Me, olomócká chasa, tě štěstí a zdraví vinšujeme a ferolo na zadek vyplácet štelujeme.“ A bylo jich klasických pětadvacet.

„Buďte všeci veselí, abyste se neocitli – v depresi!“ Vyzval chasu a všechny lidi na náměstí náměstek primátora Pavel Hekela. Jeho kolegyně Markéta Záleská k tomu dodala: „Chovejte se rozpustile, ale přitom uvážlivě. Dneska ať je město vaše, svěřujem ho celé chase.“ A bylo. „Me sme me, ve ste ve,“ křičela chasa a chodila od hospody k hospodě. Hospodáři ji vítali štamprlí slivovice a koblihami, policajtovi dávali na šavli slaninu a hospodářka tančila s medvědem. A do chasy se v maskách zamíchali i radní. Jako kominík šel průvodem náměstek Martin Major a v kůži medvěda byl Matouš Pelikán. Samotný primátor chodil po městě s kosou převlečený za smrtku.

K dobré náladě a dobrému jídlu vyhrávaly celý den folklórní soubory Haná, Cholinka, Rovina a Moravská Veselka. Svým představením se blýskl i Circus LeVitare a celý den zdobily náměstí ledové sochy.