Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Grafička připomíná Něžného barbara Boudníka / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 23. 01.

2°C
zataženo

Aktuality

Grafička připomíná Něžného barbara Boudníka

6. ledna 2014 (po)

Grafička připomíná Něžného barbara Boudníka

Dílo talentované výtvarnice, které možná jednou vstoupí do dějin českého výtvarného umění, mohou spatřit návštěvníci kavárny Amadeus v areálu Arcidiecézního muzea Olomouc.

Tvorba mladé výtvarnice Evy Čapkové je v tom nejlepším slova smyslu vedlejším produktem její dlouholeté práce s dílem Vladimíra Boudníka. Ojedinělý tvůrce – samouk, který učil výtvarně nevzdělané publikum nacházet estetično ve všedních věcech, je znám českému publiku i díky hrabalovskému filmu Něžný barbar. Svoboda, volnost a nesvázanost formami klasického výtvarného projevu jsou asi hlavními atributy této tvorby, které se projevují i v grafikách Evy Čapkové.

Začala především kvůli snaze pochopit proces vzniku Boudníkova díla, záhy ale sama podlehla kouzlu této neformální tvorby. Jedná o projevy svobodné duše a mysli, projevy vnitřních citů a nálad, kreativitu, která dokáže spatřovat krásno ve zdánlivě neuspořádaných, volných strukturách. Přesně v duchu Boudníkovy činnosti jsou tyto grafiky pojaty tak, že umožňují i neškolenému divákovi začít vnímat estetično v nahodilých strukturách, dovolují mu zapojit vlastní představivost a výtvarné cítění. Tím se tato strukturální grafika stává součástí širšího směru, nazývaného právě pro absenci klasických výtvarných forem informel.

„Je zvláštní, jak informel, zdánlivě mrtev, vystupuje z podzemních rezervoárů a osvěžen mladostí nových tvůrců vzlíná do našeho povědomí,“ uvedl na adresu autorky renomovaný výtvarník a Boudníkův spolupracovník Oldřich Hamera.

Eva Čapková vyrůstala v Konici a vystudovala výtvarnou výchovu na Univerzitě Palackého v Olomouci, další kroky ji ale zavedly až do bavorského Mnichova, na Ludwig-Maximilians-Universität, kde dnes čtvrtým rokem studuje postgraduálně dějiny umění. K vlastní tvorbě se propracovala postupně, když se s dílem Boudníka a dalších představitelů stylů explozionalismus a informel dostala do úzkého kontaktu coby historička umění.