Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Olomouc TOP - Stay overnight  / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 

Stay overnight

Olomouc je odedávna duchovní metropolí Moravy. Je sídlem arcibiskupství, své kostely a modlitebny zde naleznou věřící hlásící se k různým vyznáním. Říká se, že co do počtu kostelů a kaplí je jich v Olomouci nejvíce na obyvatele. Mnohé olomoucké chrámy mají vysokou uměleckou i historickou hodnotu.

MĚSTO SKVOSTNÝCH PAMÁTEK, PARKŮ I ZÁBAVY, VÝJIMEČNÁ SMĚS KRÁSY A ZÁŽITKŮ

Světovou raritou je původně středověký orloj na průčelí starobylé olomoucké radnice, po válce přetvořený v duchu socialistického realismu v pohyblivou směsici figurek dělníků, sportovců i krojovaných Hanáků. Velkolepá krása dvaatřicet metrů vysokého sloupu Nejsvětější Trojice – památky UNESCO, šestice mistrovských barokních kašen i okouzlující novodobá Arionova kašna, to jsou další nepřehlédnutelné unikáty soustředěné v historickém centru města.

Tisíciletou vznešeností nadchne katedrála a paláce Václavského návrší. Na tomto výjimečném historickém místě, nazývaném Olomouckým hradem, vymřel po meči slavný rod Přemyslovců a mladý W. A. Mozart složil svou šestou symfonii. Část bývalého opevnění z dob Marie Terezie, využívaného jako vodní kasárna, je dnes s desítkami hospůdek i klubů rušným centrem zábavy. Nevšední oázu klidu představují naopak Olomoucké parky nebo romantické přírodní koupaliště Poděbrady na okraji města s restaurační terasou, čistou vodou a travnatými břehy ke slunění.

V Olomouci prostě stojí za to se zdržet! Výlet na Svatý Kopeček s monumentálním poutním chrámem nabízí i výjimečný rozhled na město a úrodný kraj Hané, procházky v lese i velkou ZOO se stovkami druhů zvířat a zábavou pro malé i velké.Aquapark s mnoha atrakcemi, muzeum automobilových veteránů, stezky pro bruslaře, galerie, divadla, festivaly, překrásné městské sady i historické vojenské forty a pevnůstky, projížďky malebnou přírodou či prohlídky úchvatných hradů v okolí vyplní několik dní zážitků a relaxace.

Mastodon