Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Olomouc TOP - Duchovní metropole  / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Čt 09. 02.

-8°C
jasno

Duchovní metropole

O neklesajícím významu Olomouce jako církevního centra Moravy svědčí i návštěva Matky Terezy roku 1993 a papeže Jana Pavla II. v roce 1995.

TISÍCILETÉ DUCHOVNÍ CENTRUM MORAVY, PLNÉ NÁDHERNÝCH CHRÁMŮ A MISTROVSKÝCH DĚL

Tolik impozantních chrámů, půvabných kostelíků, kaplí, zdobených paláců i klášterů na jednom místě hned tak nenajdete. Olomouc, tisíciletá duchovní metropole Moravy, nabízí ojedinělou atmosféru, nevšední kouzlo i zážitky.

Vznešenost novogotické katedrály sv. Václava s nejvyšší kostelní věží na Moravě umocňuje významné církevní a historické okamžiky, které se v dějinách tohoto místa odehrály. Téměř tisíc let starý románský Románský biskupský palác s obdivovanými okny se zde prolíná s unikátním areálem Arcidiecézního muzea, jehož originálně zrekonstruované interiéry zdobí církevní poklady a umělecká díla ze sbírek olomouckých biskupů a arcibiskupů.

Majestátní kostel sv. Mořice ukrývá druhé největší varhany ve střední Evropě, z jeho mohutné středověké věže se lze rozhlédnout po městě. Obrovským turistickým lákadlem je bezpochyby Arcibiskupský palác, v jehož zdobných reprezentačních sálech byl uveden na trůn rakouský císař František Josef I. a kde lze nahlédnout do sídla úřadujícího arcibiskupa. Dochovaný skřipec v kapli sv. Jana Sarkandra připomíná knězovo umučení. Olomouc je také místem, kdy byl sv. Jan Sarkander roku 1995 papežem Janem Pavlem II. svatořečen.

Velkolepou symfonii krásy ve městě rozehrává na mnoha místech jedinečné olomoucké baroko. Nádherný Chrám sv. Michala, Sloup Nejsvětější Trojice i komplex jezuitské školy a kostela patří k ohromujícím dílům. Starobylému klášteru Hradisko se pro jeho působivou velikost i noblesu přezdívá „Moravský Escorial“. Bazilika na Svatém Kopečku je úžasným magickým místem shlížejícím z úpatí Jeseníků, střežícím poklidnou a úrodnou rovinu Hané. Jeho návštěvu si nenechal ujít ani papež Jan Pavel II.

Mastodon