Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Olomouc TOP - Srdce úrodné Hané  / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Čt 09. 02.

-6°C
jasno

Srdce úrodné Hané

V místě původní výrobny tvarůžků bylo v létě r. 1994 otevřeno Muzeum Olomouckých tvarůžků A. W. Část exponátů je vlastní, část je dlouhodobě zapůjčena z Vlastivědného muzea v Olomouci

Vyzkoušejte několik receptů na úpravu pravých Olomouckých tvarůžků »

MALEBNÁ KRAJINA HANÉ S TRADICEMI, VÝRAZNĚ VONÍCÍM SÝREM A SVÉRÁZNÝM NÁŘEČÍM

Kvetoucími zahradami a zlatavými lány obilí posetá rovina Hané, v jejímž srdci Olomouc leží, patří k nejúrodnějším oblastem v Česku. Vyniká nejen přívětivým klimatem, ale i regionálními lahůdkami ze zdravé přírody, folklorem s bohatě zdobenými kroji i velmi svérázným nářečím.

Nejslavnějším produktem místní kuchyně jsou Olomoucké tvarůžky. Lahodný nízkotučný sýr s výrazným aroma vám zdejší restaurace nabídnou v rozličných úpravách, v podloubí olomoucké radnice je i unikátní automat na tuto zdravou pochoutku. V okolí Olomouce se pěstuje velmi kvalitní chmel, ve městě můžete ochutnat mimo jiné i skvělá piva místních hostinských pivovarů, která ocenili odborníci britského listu The Times. Vášniví ctitelé pěnivého moku si v historickém centru mohou užít i relaxaci v pivních lázních.

Koncert chutí, barev a vůní se srdečnou atmosférou pod širým nebem se pravidelně každý týden odehrává přímo v historickém centru města. Na tradičních trzích lze koupit a okusit ty nejlepší kousky od zdejších farmářů. Pochoutky a kulinářské zážitky od místních šéfkuchařů pak servíruje ojedinělá gastronomická přehlídka Gastro.ol, pořádaná na hlavním olomouckém náměstí během červnových Svátků města.

S typickým hanáckým folklórem, zemitou muzikou i nezaměnitelným nářečím se setkáte především v obcích v okolí Olomouce. Mnohé stále dodržují lidové zvyky a pořádají pravidelně během roku i různá krojovaná představení a festivaly. V nedalekých Příkazích je otevřený zemědělský hanácký skanzen.

Hanácké lidové písně každé poledne hraje i zvonkohra olomouckého orloje.

Mastodon