Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Olomouc TOP - Večery s kulturou  / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 06. 02.

-0°C
zataženo

Večery s kulturou

O Olomouci se nezřídka hovoří jako o městě kultury. Je domovským městem Moravské filharmonie i Moravského divadla Olomouc, které již oslavilo osmdesáté výročí svého založení.

KULTURA V ATRAKTIVNÍCH KULISÁCH MĚSTA, DIVADLA, KONCERTY I FESTIVALY

V Olomouci najdete spoustu skvělých důvodů, proč se zdržet déle. Mnoho zajímavých akcí se odehrává přímo v kulisách starobylého centra. Do kulturního kalendáře jsou vepsány tradiční hudební, filmové i taneční festivaly, atraktivní program filharmonie, i několika divadelních scén, výjimečné výstavy, koncerty klasické i moderní hudby a mnohem víc.

Při červnových Svátcích města si užijete dobový průvod ke cti sv. Pavlíny, patronky města. Na programu několikadenních oslav jsou i rekonstrukce dávných bitev, tanec, hudba i jedinečný kulinářský festival. Významnou mezinárodní sportovní akcí je Olomoucký půlmaraton, který zaplní ulice města tisícovkami běžců.

Na hlavním náměstí u radnice se odehrávají i zářijové Oslavy maršála Radeckého, přehlídka vojenských dechovek a krásných mažoretek,parky zase o prázdninách ožívají promenádními koncerty. Vášnivými španělskými rytmy roztančí město letní festival flamenca a podvečery zpestří směsice hudby a divadelních představení Olomouckého kulturního léta. Sváteční atmosférou město prozáří Vánoční trhy, proslulé voňavým punčem v mnoha variacích, pestrým programem i kluzištěm na kouzelně nasvíceném náměstí.

Nevšední zážitky nabízí Divadelní Flora, festival s představeními nejzajímavějších tuzemských i zahraničních souborů. Milovníky klasické hudby osloví Mezinárodní varhanní festival, Podzimní festival duchovní hudby, Dvořákova Olomouc nebo festival Baroko.

Mastodon