Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Památky - Olomoucká pevnost /  Fort Radíkov 2 z festu Svatý Kopeček / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Pá 27. 01.

-1°C
zataženo

Olomoucká pevnost

Fort Radíkov 2 z festu Svatý Kopeček

Fort Radíkov 2 z festu Svatý Kopeček

Na Pevnůstce, Vrchní 75, 779 00, Olomouc - Radíkov

Telefon: +420 777 135 001

E-mail: [email protected]

Web: http://www.pevnost-radikov.cz/

Otevřeno: květen až říjen: sobota a neděle od 11 do 17 hodin (prohlídky s průvodcem začínají v každou celou hodinu, poslední pak v 16 hodin) Po dohodě otevřeme kdykoli (nad deset návštěvníků běžné vstupné, jinak 400 Kč)

Doprava:
Autem z Olomouce směr Svatý Kopeček - na konci vlevo do slepé ulice - směr Radíkov. | Autobusem taktéž z Olomouce č.11 (zast. Radíkov) a č.111 (jen k ZOO). Na kole od Sv. Kopečka cyklistickou trasou č.6103, od Dolan č.6030. | Pěšky ze Sv. Kopečka od ZOO po asfaltové cestě.

V polovině 19. století byl kolem Olomouce vybudován mohutný systém fortového opevnění, tzv. „Fortový věnec“, který měl být následně doplněn vzdálenějším uskupením fortů, nazývaným „fest“ v celkovém počtu tří. Fest Sv. Kopeček měl mít čtyři forty (Toveř č. 1, Radíkov č. 2, Lošov č. 3, Droždín č. 4) a dvě dělostřelecké baterie. V permanentní podobě byl realizován pouze objekt Radíkov č. 2. Výstavba započala v roce 1871 jako součást „ Císařsko královské Olomoucké pevnosti“ (Kaiser Königliche Olomüzer Festung - K.K.O.F.) podle projektu kapitána Karla rytíře von Peche. Po třech letech byl sice fort bojeschopný, ale dostavoval se až do roku 1882. Konstrukčně se jedná o jednovalový dělostřelecký fort. Je to architektonicky a historicky unikátní pevnostní objekt, který se dochoval v jediném exempláři na území ČR. K festu patřila i vojenská nemocnice vybudovaná v Radíkově na konci dnešní ulice Zedníkovy. Dále k festu patřily dvě vojenské studny vybudované v letech 1875 v Samotíškách, které jsou dodnes funkční. V poli mezi Samotíškami a Chválkovicemi byla pro fest postavena mírová prachárna se strážním domkem u silnice.

Kde nás najdete

Fort Radíkov je jedna z pevnůstek systému Císařsko královské Olomoucké pevnosti z roku 1876 a je „zapuštěna“ do kopce za radíkovskou věží. Přesto, že má 6 hektarů je“ neviditelná“. Vstup najdete na konci asfaltky mezi areálem „věže“ a Chatou pod Věží. Svojí konstrukcí je unikátní v celé ČR. Fort (pevnůstka) Radíkov je kulturní památka.

Prohlídka

Na novou sezónu máme připravenou velkou novinku - zrekonstruovanou Poternu s chodbou 45 metrů a podzemními místnostmi a střílnami za přispění z fondu EU. Shlédnete vizualizaci fortu, malou výstavku plánů fortu a předmětů nalezených při výkopových pracech.

Délka prohlídky cca 60 minut
Max. počet osob na prohlídku 45 osob.


FOTOGALERIE:

Fort Radíkov - západní část | © Ing. Jan BednářFort Radíkov - budova Parados | © Ing. Jan BednářFort Radíkov - suchý příkop kontreskarpa | © Ing. Jan BednářFort Radíkov - odvodňovací štola západ | © Ing. Jan BednářFort Radíkov - šíjová budova | © Ing. Jan BednářFort Radíkov - pohled z budovy Parados na telekomunikační věž | © Ing. Jan BednářFort Radíkov - letecký snímek 1924 | © Ing. Jan BednářFort Radíkov - dobový stavební výkres | © Ing. Jan BednářFort Radíkov - týlová část 1910 | © Ing. Jan BednářFort Radíkov - Parados a sijova bud 1911 horizont | © Ing. Jan BednářFort Radíkov - ve fortu byla hospoda snímek kolem roku 1910 | © Ing. Jan BednářFort Radíkov - střely z minulosti | © Ing. Jan BednářFort Radíkov - vizualizace | © Ing. Jan BednářFort Radíkov - Poterna | © Ing. Jan BednářFort Radíkov - Poterna | © Ing. Jan BednářFort Radíkov - Poterna | © Ing. Jan Bednář
Mastodon