Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Památky - Olomoucká pevnost /  Fort č. 17 - Křelov / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Pá 27. 01.

-1°C
zataženo

Olomoucká pevnost

Fort č. 17 - Křelov

Fort č. 17 - Křelov

Na fortu 1, 778 36, Křelov

Telefon: +420 603 444 010

E-mail: [email protected]

Web: http://www.forty.cz

Otevřeno: otevřeno: červen a září So–Ne 11:00–16:00, červenec a srpen Út–Ne 11:00–17:00; v jiných dnech po předchozí telefonické domluvě - objednávky na tel. čísle 603 444 010

Doprava: Bus linka č. 770 a 728 (cca 400 m od zastávky Křelov-náves)

Parkoviště

Pevnost je jednou z nejzachovalejších součástí císařského systému opevnění města Olomouce, její historie sahá až do roku 1850, kdy staveniště návštěvou poctil císař František Josef I. a ruský car Mikuláš. Dekorativní provedení hlavního vstupu do objektu je řešeno ve stylu anglické neogotiky winsdorského typu. Jedná se o fort permanentního charakteru vystavěný mezi lety 1850 a 1854 podle projektu ženijního ředitele a vrchního projektanta fortové pevnosti Olomouc Juliuse von Wurmba.

Areál má cca 60 000m2 a je zapsán jako nemovitá kulturní památka České republiky.

V areálu fortu se nachází muzeum Olomoucké pevnosti. V rámci prohlídky se seznámíte se vznikem a historií fortového opevnění, projdete si vnitřní prostory reduitu, ubytoven mužstva, prostory šíjové kaponiery – místa poslední obrany a další prostory pevnosti. Komentovanou část prohlídky zakončíte v expozici militárií, dobových fotografií, plánů fortů a map fortového opevnění města Olomouce. Následuje prohlídka zemního valu – eskarpy. Tyto masivní a tajemné kasematní prostory si projdete s hořícími loučemi. Samostatně si můžete prohlédnout vnější části pevnosti, projít se mezi eskarpou a kontraeskarpou, případně si prohlédnout německý bunkr z 2. světové války.

K občerstvení slouží dobová restaurace Citadela, díky níž je fort oblíbeným místem oslav, firemních akcí i dějištěm svateb. V letní sezoně se zde koná oblíbený FortFest - festival pro celou rodinu.


FOTOGALERIE:

Fort XVII Křelov | © Jan AndreášFort XVII Křelov | © Jan AndreášFort XVII Křelov | © Jan AndreášFort XVII Křelov | © Jan AndreášFort XVII Křelov | © Jan AndreášFort XVII Křelov | © Jan AndreášFort XVII Křelov | © Jan AndreášFort XVII Křelov | © Jan AndreášFort XVII Křelov | © Jan AndreášFort XVII Křelov | © Jan AndreášFort XVII Křelov | © Jan AndreášFort XVII Křelov | © Jan AndreášFort XVII Křelov | © Jan AndreášFort XVII Křelov | © Jan Andreáš
Mastodon