Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Památky - Olomoucká pevnost /  Fort XIII Nová Ulice / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Pá 27. 01.

-1°C
zataženo

Olomoucká pevnost

Fort XIII Nová Ulice

Fort XIII Nová Ulice

Nová Ulice, 779 00, Olomouc

Telefon: +420 603 217 611

E-mail: [email protected]

Web: http://www.cisarska-pevnost.cz

Otevřeno: otevřeno:
So–Ne 10:00, 12:00, 14:00,16:00,
Po-Pá na objednávku na tel. čísle + 420 603 217 611

Fort XIII Nová Ulice je součástí mohutného fortového věnce, ojedinělého v celé České republice, součástí slavné vojenské historie města Olomouce.

Stavba fortu začala v roce 1851 na západním předpolí pevnosti s úkolem uzavření tradičního a nejvýhodnějšího místa k útoku na olomoucké hradby: Tabulového vrchu. Na stavbě se podílela soukromá stavební společnost bratří Kleinů, do roku 1854 byl objekt po stavební stránce dokončen a v roce 1854 byl fort vybaven telegrafem.

Fort XIII se svým tvarem a konstrukčním provedením až na detaily nelišil od paralelně budovaného fortu XVII. Součástí reduitu (kasárenský objekt) z režného zdiva jsou hodnotné architektonické prvky jako pískovcová ostění, cimbuří či arkýře. V roce 1866, v době prusko rakouské války, byla pevnůstka osazena 26 děly a sloužilo zde 410 mužů. Fort XIII nebyl v roce 1866 ani nikdy později vystaven útoku nepřítele.

Za normálního stavu zde sloužilo 90 vojáků, v době cvičení a manévrů pak kolem 230. Po zrušení pevnostního statutu města Olomouce v roce 1886 již fort sloužil  jako skladiště různého materiálu včetně zbraní a krátký čas v době první Československé republiky dokonce jako plemenná stanice vepřů.

Smutnou kapitolu historie fortu představuje úplný konec války. V květnu 1945 bylo v tomto objektu popraveno 17 vlastenců z Kožušan. Tuto tragickou událost připomíná pamětní deska v místě nálezu hrobu obětí v příkopu fortu.

Fort XIII Nová Ulice je nemovitou kulturní památkou. V současnosti je objekt v soukromém vlastnictví a veřejnosti je přístupný. Návštěvník zde mimo samotný fort uvidí i těžké kusy soudobé vojenské techniky a obří model Císařsko-královské olomoucké pevnosti


FOTOGALERIE:

Fort XIII Nová UliceFort XIII Nová UliceFort XIII Nová Ulice
Mastodon