Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Památky - Chrámy, kostely a kaple /  Klášter voršilek s kostelem sv. Kateřiny / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Pá 03. 02.

4°C
mírné sněžení

Chrámy, kostely a kaple

Klášter voršilek s kostelem sv. Kateřiny

Klášter voršilek s kostelem sv. Kateřiny

Kateřinská, 772 00, Olomouc

Web: http://www.svatymichal.cz

Bývalý klášter voršilek, nacházející se v dnešní Kateřinské ulici, se dochoval zvláště ve vnitřní dispozici téměř bez pozdějších stavebních zásahů. Dnešní klášterní komplex vznikl přestavbou původně renesančního objektu, jehož zbytky se zčásti dosud dochovaly ve zdivu po velkém požáru města v roce 1709. V období baroka byl klášter vystavěn jako dvoupatrový, avšak nedokončený soubor budov, kolem dvou středních dvorů. V interiérech je dosud řada klenutých místností, v bývalém refektáři je zachován i štukový strop s malbami. V devatenáctém století byl klášterní areál rozšířen přístavbou dalšího křídla do dnešní Křivé ulice. Nejcennějším objektem v areálu kláštera je gotický kostel sv. Kateřiny, postavený před rokem 1287 spolu se zdejším původním klášterem dominikánek (dominikánky byly řádem voršilek ve zdejším klášteře vystřídány až v roce 1782; voršilky sem přišly ze svého původního sídla na Bělidlech a právě z Bělidel sem byla přenesena i dnešní vstupní brána do klášterního areálu). Konvent dominikánek byl poslední z raně středověkých klášterů budovaných na území města.

Po roce 1362 byl kostel sv. Kateřiny přestavován, snad biskupskou stavební hutí, která předtím působila na stavbě kostela sv. Mořice v Kroměříži. Z této doby pochází zaklenutí pravoúhlého závěru chóru. Podle tvarů některých okenních kružeb ale úpravy probíhaly ještě na sklonku 14. a počátku 15. století. V období renesance byl západní gotický portál kostela opatřen výstavnými dveřmi s bohatou řezbářskou ornamentální výzdobou. Samotný portál je datován do doby kolem roku 1400 a je nad ním druhotně umístěn barokní znak hraběte Alberta Bedřicha Vettera z Lilie. Také klášterního kostela se dotkl ničivý požár v roce 1709. Tehdy musela být loď zaklenuta novou lunetovou klenbou. Další požár roku 1800 si vyžádal nové zastřešení kostela. V letech 1848–1884 pak byly stavební dějiny klášterního kostela završeny, když v této době prošel jeho interiér regotizací. V roce 1987 se uskutečnila obnova fasády, při níž byla znovu odkryta původní gotická okna s kamennými kružbami.


FOTOGALERIE:

Klášter voršilek s kostelem sv. Kateřiny | © Jan AndreášKlášter voršilek s kostelem sv. Kateřiny | © Jan AndreášKlášter voršilek s kostelem sv. Kateřiny | © Jan AndreášKlášter voršilek s kostelem sv. Kateřiny | © Jan AndreášKlášter voršilek s kostelem sv. Kateřiny | © Jan Andreáš
Mastodon