Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Památky - Chrámy, kostely a kaple /  Kaple Božího Těla / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Út 31. 01.

1°C
oblačno

Chrámy, kostely a kaple

Kaple Božího Těla

Kaple Božího Těla

Univerzitní 3, 779 00, Olomouc

Telefon: +420 585 633 099

E-mail: [email protected]

Web: https://uc.upol.cz/prostory/kaple-boziho-tela/

Prohlídka Kaple pro veřejnost je možná pouze po předchozí domluvě.

Stručně ke vzniku

Píše se polovina 15. století, kdy v Olomouci na místě staré židovské čtvrti se synagogou stojí měšťanské domy. Sousedí s renesančním konviktem olomoucké univerzity, kterou jezuité, tedy Tovaryšstvo Ježíšovo, zakládají v roce 1573.

Mezi lety 1660-1668 budují jezuité právě na místě vykoupených domů tzv. starý konvikt neboli ubytovací sídlo šlechtických a patricijských studentů.

Mezi lety 1721-1724 vedle starého konviktu přibývá, patrně přímo na místě dávné synagogy, tzv. nový konvikt. Zahrnuje pozdně gotickou městskou Židovskou bránu i novou oválnou kapli Božího Těla na místě gotické kaple téhož zasvěcení. Barokní kapli projektuje a buduje olomoucký stavitel Jan Jakub Kniebandl.

Inspirace z Říma

Architektura kaple Božího Těla má v sobě sílu návštěvníka upoutat svým interiérovým řešením. Jeho vzorem se stal příčně oválný kostel jezuitských noviců Sant'Andrea al Quirinale v Římě (1658–1670) od předního římského architekta, sochaře a malíře Gian Lorenza Berniniho.

Tělo Páně

Kaple stojí na půdorysu podélného oválu se zřejmým eucharistickým odkazem na tvar hostie, tedy Těla Páně. Podoba hlavního oltáře, po stranách se sdruženými sloupy a zmnoženými pilastry, vychází z hlavního oltáře římského kostela.

Víra, Naděje, Láska

Sochařské a štukové výzdobě kaple dominuje trojúhelník ženských soch (na vrcholu a po stranách hlavního oltáře), které zosobňují hlavní křesťanské ctnosti - Víru, Naději a Lásku. Stejně jako andělé a andílci (nad hlavním oltářem i na rámech bočních oltářů), i tyto impozantní symboly jsou dílem olomouckého sochaře Filipa Sattlera (1695–1738).

Bitva s Tatary a Večeře v Emauzích

Vrcholová ženská postava nad oltářním retáblem svým umístěním i gestem naprosto souzní se sochou Sv. Ondřeje nad hlavním oltářem Berniniho kostela. Oslavě Těla Páně se otevírá i klenba nástropní malbou se zobrazením legendárního, ovšem historicky nedoloženého vítězství Jaroslava ze Šternberka nad Tatary u Olomouce (údajně 24. června 1241). V roce 1728 ji namaloval přední olomoucký malíř Jan Kryštof Handke (1694–1774), stejně jako oltářní obraz Večeře v Emauzích.

Na klenbě v otevřených nebesích se zjevuje Nejsvětější Trojice – tedy Bůh Otec, holubice Ducha Svatého a Kristus, kterého zastupuje Beránek na kříži, jenž spočívá ve vesmírné sféře. Sama Panna Maria Vítězná pak kompletní Trojici ukazuje zářící šternberskou osmicípou hvězdu, kterou v rukou třímá anděl, a to přímo nad modelem olomouckého kostela Nanebevzetí Panny Marie. Právě v tomto kostele přijal Jaroslav ze Šternberka z rukou kněze Tělo Páně hostii (výjev nad oltářem), jež měla vést k onomu zázračnému vítězství nad Tatary.

Andělé pod vedením sv. archanděla Michaela míří s plamennými meči v rukou k nočnímu táboru Tatarů na protější straně klenby. Jsou připraveni zasáhnout ve prospěch blížícího se Šternberkova vojska. Zobrazení zneklidněných Tatarů v tureckých turbanech aktualizuje trvalé nebezpí tureckých válek. Zároveň jde o připomínku dávných zásluh Olomoučanů v případě obrany říše s nadějnou vzečpomínkou na poslední vítězství prince Evžena Savojského nad Turky – v roce 1717 dobytím Bělehradu.

Kulturní památka

Přesto, že všechny budovy bývalého jezuitského konviktu celých 200 let využívala armáda, Kaple Božího Těla zůstala téměř nedotčena. Zůstala výjimečně dochovaným a později i pečlivě restaurovaným prostorem, chráněnou kulturní památkou. Od roku 2002 ji Umělecké centrum UP využívá jako zcela ojedinělý koncertní či konferenční sál. Kaple Božího Těla je odsvěcená a veřejnosti přístupná po předchozí domluvě s manažerkou UC UP.


FOTOGALERIE:

Kaple Božího TělaKaple Božího TělaKaple Božího Těla
Mastodon