Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Památky - Chrámy, kostely a kaple /  Kostel sv. Mořice / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 06. 02.

-6°C
oblačno

Chrámy, kostely a kaple

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice

8. května, 779 00, Olomouc

Telefon: +420 585 223 179

E-mail: [email protected]

Web: http://www.moric-olomouc.cz

Otevřeno: Věž je otevřena květen, červen, září PO - NE 9:00 - 18:00, červenec - srpen PO - NE 9:00 - 19:00
Při příznivém počasí i v zimním období PO - SO 9:00 - 16:30, NE 12:00 - 16:30).
Mše svatá: Po – So 8:00
Ne 7:30, 9:00, 10:30
Adorace: Pá 9:00–12:00
Svátost smíření: před každou mší svatou Čt + Pá 9:00–11:00

Doprava: Tramvaje číslo 2, 4, 6 – zastávka Koruna (cca 70 m)

Farní kostel sv. Mořice patří k nejvzácnějším stavbám období pozdní gotiky na Moravě. Halové trojlodí je zaklenuté křížovou klenbou z poloviny 14. století, presbytář slohově vyspělejší síťovou klenbou. K západnímu průčelí kostela jsou přistavěny dvě asymetrické hranolové věže. Unikátní dvojité šnekové schodiště se nachází při západní stěně kostela.

Skutečným klenotem je pozdně gotické sousoší z poloviny 15. století Kristus na hoře Olivetské, umístěné v interiéru kostela.

Při severní stěně chrámu je renesanční Edelmannova kaple. Po požáru v roce 1709 byl interiér barokizován, vznikla Loretánská a Dušičková kaple. Barokizace interiéru se účastnili malíři Jan Kryštof Handke, Karel Josef Haringer i Karel Moravec, sochaři Filip Sattler, Jan Sturmer a Jiří Antonín Heinz.

Z roku 1745 pocházejí mořické varhany – největší varhany ve střední Evropě a osmé největší v Evropě, které zhotovil mistr Michael Engler. Na jejich výzdobě se podílel sochař Filip Sattler a řezbář Jan Jiří Huckh. K původnímu baroknímu hracímu stroji se třemi manuály přibyl po rekonstrukci v 60. letech 20. století ještě další, novodobý hrací stroj s pěti manuály. Varhany mají 135 rejstříků a 10 400 píšťal.

V polovině 19. století byl pořízen nový historizující mobiliář, v letech 1869–1908 kostel prošel regotizací. Hlavní oltář zdobí novogotická oltářní archa z poloviny 19. století.


FOTOGALERIE:

Kostel sv. Mořice | © Jan AndreášKostel sv. Mořice | © Jan AndreášKostel sv. Mořice | © Jan AndreášKostel sv. Mořice | © Jan AndreášKostel sv. Mořice | © Jan AndreášKostel sv. Mořice | © Jan AndreášKostel sv. Mořice | © Jan AndreášKostel sv. Mořice | © Jan AndreášKostel sv. Mořice | © Jan AndreášKostel sv. Mořice | © Jan AndreášKostel sv. Mořice | © Jan AndreášKostel sv. Mořice | © Jan AndreášKostel sv. Mořice | © Jan Andreáš
Mastodon