Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Památky - Domy a paláce /  Vila Eugenie a Otto Primavesi / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Pá 27. 01.

-2°C
zataženo

Domy a paláce

Vila Eugenie a Otto Primavesi

Vila Eugenie a Otto Primavesi

Univerzitní 7, 779 00, Olomouc

Telefon: +420 585 234 816

Web: http://www.vilaprimavesi.cz

Otevřeno: Galerie: út – pá 8:30–12:30, 13:00–17:00 | so 8:30–12:30

Zcela ikonickou stavbou je osobitá secesní vila manželů Otto a Eugenie Primavesi. On z tradiční bankéřské rodiny původem z Itálie, ona krásná vídeňská herečka. Ke stavbě reprezentačního obydlí zvolili parcelu po zbouraných zádušních domcích mezi starou univerzitou, barokním chrámem a městským parkem s hradbami.

V letech 1905 – 1906 vsadili do tohoto historického prostředí s velkým citem vídeňští architekti Franz von Krauss a Josef Tölk nový asymetrický objekt bez ozdob. Byť vilu a její okolí dělí stovky let, nepůsobí zde nikterak nepatřičně.

Klíčové pro stavbu je dispoziční řešení: dvoupodlažní obytnou halou stoupá k ochozu schodiště, navíc je zde podle vzorů britských vil zřetelně oddělena obytná a pracovní část.

Architekti sami navrhli většinu vybavení vily, jež dodávaly vídeňské uměleckořemeslné dílny Antona Pospischila. Díky přátelství se sochařem Antonem Hanakem a malířem Gustavem Klimtem dům i zahradu doplnila řada prvotřídních uměleckých děl. Objekt se tak měnil v galerii a ideální obydlí milovníka umění.

Kromě estetického rozměru však měla vila i mnoho technických výdobytků – vlastní elektrárnu a ústřední vytápění, centrální vysávání prachu a ventilační systém.

Neúspěchy v podnikání po první světové válce a snad i ne zcela ideální vztah k nové republice vedl manžele Primavesiovy v roce 1923 k prodeji vily a přesídlení do Rakouska. Vila pak procházela soukromými i veřejným vlastnictvím, desítky let zde bývaly poskytovány lékařské služby, dnes zde jsou kanceláře i kavárna.


FOTOGALERIE:

Vila Primavesi | Foto: Jan AndreášVila Primavesi | Foto: Jan AndreášVila Primavesi | Foto: Jan AndreášVila Primavesi | Foto: Jan AndreášVila Primavesi | Foto: Jan AndreášVila Primavesi | Foto: Jan AndreášVila Primavesi | Foto: Jan AndreášVila Primavesi | Foto: Jan AndreášVila Primavesi | Foto: Jan Andreáš
Mastodon