Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
St 08. 02.

-4°C
jasno

Doprava a parkování

Parkování v Olomouci

Parkoviště

Zóna placeného parkování

Parkoviště

Parkoviště pro BUS

Vše o parkování v Olomouci najdete na webu: parkovani.olomouc.eu.

O víkendu a svátcích je parkování zdarma. Doporučujeme využít podzemních parkovišť a parkovacích domů.

Krátkodobá parkovací karta nebo parkovací lístek umožňuje řidiči parkovat na vyznačených parkovištích v zóně po dobu zpoplatnění. Parkování je povoleno na vyznačených plochách s parkovacím lístkem nebo s krátkodobou parkovací kartou města Olomouce na dobu nejdéle 2 hodiny a dále jsou do zóny začleněna parkoviště označená dopravní značkou IP12 – vyhrazené parkoviště pro vozidla označena krátkodobou parkovací kartou.

PODZEMNÍ PARKOVIŠTĚ A PARKOVACÍ DOMY:

CENTRAL PARKING OLOMOUC, s.r.o.

Provoz krytých garáží a parkoviště pro 470 vozů.
Hanáckého pluku 1153/4, 779 00 Olomouc
tel. +420 585 229 958, +420 736 628 085

 

PODZEMNÍ PARKOVIŠTĚ V PŘEDNÁDRAŽNÍM PROSTORU

Podzemní parkoviště v těsné blízkosti hlavního nádraží ČD.
Parkovací lístek pro krátkodobé, dlouhodobé a celodenní stání platí jako volná celosíťová jízdenka IDOS pro jednu osobu po dobu 60 min. od jeho vydání.
Jeremenkova ul., 779 00 Olomouc
tel.: +420 603 192 557
www.tsmo.cz/sluzby/podzemni-parkoviste-v-prednadraznim-prostoru/

 

PODZEMNÍ PARKOVIŠTĚ V OBJEKTU NAMIRO

Na parkovišti je zřízeno a provozováno 291 placených parkovacích stání. Na parkovišti je vyhrazeno 9 míst pro vozidla handicapovaných osob.
Parkoviště je provozováno jako samoobslužné  nehlídané placené stání s celoročním provozem.
Palackého 1198/14, 779 00 Olomouc
tel.: 724 898 737
www.olomouc.eu/aktualni-informace/aktuality/16459

 

PARKOVIŠTĚ – GALERIE ŠANTOVKA

K dispozici je přes 1000 parkovacích míst v budově i mimo ní.
Samozřejmostí je parkování zdarma po dobu prvních 4 hodin, o víkendu pak po dobu prvních 6 hodin.

V rámci budovy jsou k dispozici 3 parkovací plochy (P1, P2, P3):

  • P1 je nejnižší podlaží s přímým vstupem do nákupní pasáže -1, kde je umístěn supermarket.
    Motoristé v tomto patře mohou rovněž využít i ruční myčku vozidel.
  • P2 je parkoviště v podzemním mezaninu s přístupem do nákupní pasáže -1 nebo 0
  • P3 je střešní parkoviště s přímým vstupem do zábavního patra označeného číslem 2

Příjezd ke Galerii Šantovka je možný z ulice Velkomoravská nebo Wittgensteinova.

Otevírací doba parkoviště:

Kryté P1, P2: pondělí-neděle 7.30-21.00 hodin
Střešní P3: pondělí-neděle nonstop

Vstup do parkoviště P1 a P2 je od 21.00 hodin uzavřen všem osobám, které se nenacházejí v prostorách centra.

Praktické informace

Maximální povolená výška vozidla v P1 a P2 je 2 m, maximální hmotnost 3500 kg, maximální povolená rychlost v parkovišti je 10 km/h.
Maximální povolená výška vozidla v P3 je 2,2 m, maximální hmotnost 3500 kg, maximální povolená rychlost v parkovišti je 10 km/h.
Vjezd do P1, P2 i P3 je zakázán vozidlům s pohonem LPG a CNG.

V případě jakýchkoliv potíží v prostorách parkoviště kontaktujte ostrahu centra na tel. +420 588 883 901.
www.galeriesantovka.cz/o-centru/parkovani/

Přílohy:

ikona (Dokument PDF, 0.4 MB)
ikona (Dokument PDF, 0.9 MB)
ikona (Dokument PDF, 1.4 MB)
ikona (Dokument PDF, 1.8 MB)
Mastodon