Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Služby - Doprava a parkování  / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
St 01. 02.

3°C
mírné sněžení

Doprava a parkování

Doprava

Tramvaje

MHD

Základní ceny jízdného:
  • Jednotlivé 18
  • Celodenní 46
  • Držitelé Olomouc Region Card mají dopravu ve městě zdarma.

Taxi

  • přibližná nástupní taxa 15
  • přibližná cena za km 25

Autopůjčovny

  • Auto na den od 800

Olomouc je díky své poloze přímo ve středu Moravy snadno dostupná jak po silnici, tak vlakem. Z Prahy je rychlé spojení po dálnici přes Brno, z Vídně se také dostanete pohodlně a rychle po silnicích a částečně dálnicích. Pohodlně se do Olomouce dostanete autem i z Polska či Slovenska.

Olomouc je také důležitým železničním uzlem s hlavním nádražím v blízkosti centra města. Cestujícím je k dispozici nepřeberné množství rychlíků, vlaků InterCity a EuroCity a osobních vlaků pro regionální dopravu. Rychlé a komfortní spojení s Prahou a Ostravou zajišťuje moderní vlak Pendolino, který Vás přepraví z Olomouce do Prahy za pouhé dvě a půl hodiny. Pohodlnou cestu nabízí také "žluté" vlaky společnosti RegioJet.

Doprava v samotné Olomouci je pokryta převážně tramvajemi a autobusy, které mají hustou dopravní síť. Jezdí celý týden, jízdní řády jsou k dispozici na všech zastávkách MHD nebo si je můžete zakoupit, stejně jako jízdenky, na prodejním místě Dopravního podniku. Jízdenky jsou k dostání také v automatech, v trafikách nebo u řidičů MHD. Držitelé Olomouc Region Card mají dopravu ve městě zdarma.

Cestování autobusem je ve většině případů finančně méně náročné než vlakem, někdy také rychlejší. Informace o tuzemských i mezinárodních spojích naleznete na www.idos.cz

Mastodon