Olomouc at the topThree years, three excellent awards by the world’s prestigious guidebook. Lonely Planet made a list of the most beautiful, yet lesser known tourist destinations. It wasn’t the hot springs of Iceland, Gibraltar Rocks, Odysseus' Ithaca or Luxemburg that ranked in first place but the historical center of Olomouc!

The mini guidebook, Secret Europe, presents tourists with fifty cities from different parts of Europe. The largest, world-renowned guidebook publisher attracts tourists to Olomouc by saying that “in terms of tourism Olomouc can be equated to an authentic restaurant which is your own, small, personal secret. The Main Square is amongst the most enchanting in the country. It is surrounded by historical buildings. It is adorned by the Holy Trinity Column listed as the UNESCO World Cultural and Natural Heritage. Magnificent churches, many of which host an exciting history, are scattered in the streets of the historical center. Explore the foundations of the ancient Olomouc castle in the Archdiocese Museum which is a must-see and then set out to one of the many pubs or mini-breweries”. In 2012, the publisher also awarded Olomouc by ranking it in the top ten most beautiful hidden treasures in Europe. One year later it was once again on the list of the recommended destinations in Moravia. “It’s beautiful as well as surprising for us. Lonely Planet is to tourist guidebooks what Michelin is to gastronomy. I perceive it as a win in the tourist Olympics,” responded Olomouc mayor, Martin Major, when he first heard of the award. “I am very pleased that the professional editor-in-chief of this publication truly appreciates the beauty of our city, its picturesque atmosphere and its uniqueness.

Apart from other things, Olomouc captivated them by the fact that it offers the same architectural treasures as Prague but without the crowds of tourists. It is definitely Olomouc’s advantage in comparison with our capital. However, despite repeated acclaim from the renowned guidebook, it may only be temporary”, mentioned the mayor, Major, with a smile. The deputy mayor, Jan Holpuch added, “I believe that this is an opportunity to introduce our beautiful city to many other tourists.” “I think that being awarded as a hidden treasure or undiscovered city will give Olomouc an even stronger stamp of attractiveness and will evoke more interest in potential visitors.”

Olomouc has been trying to advertise its beauty in a high-quality and systematic way. In the past years, this attempt has proved effective. Statistically as well as simply looking into the streets of the city center confirms that the number of tourists to Olomouc has truly increased. Olomouc is on the list of destinations offered by travel agencies as for example, one-day trips from Prague or as a part of the Vienna – Krakow route. “Greater advertising in cooperation with the agency CzechTourism certainly helped.

This agency gives Olomouc more space than before”, says Karin Vykydalová, head of the tourism department. “Acclaim from Lonely Planet obviously helps. Ideally, a visitor comes here based on the recommendation, is satisfied here and then recommends Olomouc to his friends back home”, adds Dušan Gavenda of the same department. Lonely Planet Secret Europe can be downloaded for free at: www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Information Centre

Informační centrum

i Horní náměstí (Upper Square)
Town Hall's archway
779 11 Olomouc

Opening hours: daily 9:00am –7:00pm
Tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Map

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc Region Card is a tourist discount card that allows you to visit Olomouc significant savings. Its purchase to make sure you completely discounted or free admission.

 
Pá 27. 01.

-2°C
overcast clouds

Olomouc parks

History of Olomouc’s parks

History of Olomouc’s parks

Přírodní areál Výstaviště Flora Olomouc patří ke klenotům města, a to nejen kulturním, ale rovněž historickým. Rudolph alley, první olomoucký parkový prostor, o jehož založení se postaral olomoucký arcibiskup, arcikníže Rudolf Jan Habsburský, se totiž stala oblíbeným místem vycházek Olomoučanů už ve 20. letech 19. století.

V roce 1832 převzalo park, nalézající se původně na vojenských pozemcích, do správy město, a položilo tak základ městských veřejných sadů. Dalším významným datem pro olomouckou zeleň je rok 1866, kdy byla Rudolfova alej, za prusko-rakouské války zcela zničená, znovu obnovena a za přítomnosti císaře Franz Joseph I. slavnostně otevřena. Správu města nad parky v roce 1875 definitivně potvrdil nový název aleje, přejmenované na C.K. Stadtpark.

Z původního skromného stromořadí se během dvou století rozloha zeleného prstence města tvořeného dnešními Smetana Park, Čech Park a Bezruč Park rozrostla na více než 47 hektarů. Délka hlavních alejí dosahuje téměř 2.500 metrů a každý, kdo by se chtěl projít všemi ostatními pobočnými cestami, musí počítat s více než čtyřmi hodinami chůze.

Nejvýznamnější část tvoří Smetana Park, které jsou svými pozoruhodnými sadovnickými celky a krásnými zákoutími oázou odpočinku a relaxace pro obyvatele i návštěvníky hanácké metropole. Jejich 710 metrů dlouhá hlavní alej, vysázena po prusko-rakouské válce podle návrhu olomouckého radního, architekta Maxe Machánka, se stala symbolem olomoucké zeleně a výstav Flora Olomouc. Dnešní typickou podobu získala v roce 1919 díky prvnímu českému správci Emanuelu Černému, který nechal vysázené lípy a jírovce přiřezat do vysokých rovných stěn. Estetický dojem dotváří květinový ornament aleje, který zahradníci výstaviště každým rokem obměňují.

Čilý stavební ruch, jímž byl park zasažen ve II. polovině 19. století, zejména poté, co v roce 1877 nastoupil do funkce ředitele městských sadů Karel Pohl, zanechal za sebou mnoho památek. Altán z březových dřev, postavený v roce 1869 v horní části parku, v blízkosti vchodu do areálu od bývalého autobusového nádraží, vydržel až do 60. let 20. století, kdy byl odstraněn. V roce 1879 byl uprostřed dnešních Smetanových sadů vybudován novorenezační objekt s velkou fontánou s vodotryskem. Dnešní restauraci se dříve říkávalo „lázeňský pavilon“, či „lázeňská dvorana“, nebo také „Wilhelmshalle“ (Vilémova síň) na památku olomouckého dómského probošta Viléma Schneeburga, z jehož nadace byl dlouhá léta provoz městského parku podporován. Současně s její stavbou vznikl severně od ní dodnes existující dlouhý skleník železné konstrukce. V jeho výklenku stávala až do roku 1970 socha bohyně Flory se Schneeburgovým erbem.

V roce 1886 byl do sousedství lázeňské budovy přenesen velký skleník dřevěné konstrukce – oranžérium - z parku v nedaleké Velké Bystřici (už v roce 1893 mohli jeho návštěvníci obdivovat více než 90 druhů rostlin – begónií, gladiol, vavřínů, dracén, juk, agáve, opuncií a několik druhů palem) a v roce 1895 zde přibyl ještě hudební pavilon. Základ dnešního rybníku s ostrůvkem a vodním střikem byl položen v 80. letech 19. století.

Dnešní výstavní pavilony o celkové výstavní ploše 4.395 m2 vyrostly v areálu Smetanových sadů v 60 a 70. letech 20. století. Největším a ústředním je pavilon A, který byl postaven v roce 1967 na území bývalých hřbitovů připojených ke Smetanovým sadům.

Protějškem městského parku (Smetanových sadů) – se po roce 1882 stal park zřízený v tzv. Johannes Alle - Jánském stromořadí (Čech Park), založeném ve 30. letech 19. století. Poslední ze zeleného trojlístku olomouckých parků, Bezručovy sady, obohatily městskou zeleň na samém sklonku 19. století. Park, v době svého vzniku nazýván Michalským výpadem, či parkem, byl v roce 1905 přejmenován na Schillerovy sady. O třicet let později nesl jméno zakladatele českého Sokola dr. Miroslava Tyrše. Název Bezručovy dostaly roku 1947.

První botanická zahrada v parcích vyrostla v roce 1902 a o něco později přibyly také skleníky a bazény pro vodní rostliny. Dnešní botanická zahrada, která se může pochlubit unikátním rozáriem, v němž je vysázeno na 670 odrůd růží v celkovém počtu 10 tisíc keřů zahraniční i domácí produkce, se nachází v Bezruč Park, oddělená od zbytku sadů ramenem řeky Moravy - Mlýnským potokem. Zákoutí olomouckých parků zdobí i mnohá sochařská díla: k nejznámějším patří pomníky Bedřicha Smetany, Boženy Němcové a olomouckých rodáků - botanika Františka Polívky a grafika Karla Wellnera. Významným výtvarným dílem je také vstupní portál palmového skleníku, jehož autorem je akademický sochař Julius Pelikán, žák proslulého Josefa Václava Myslbeka. Sezóna v olomouckých parcích začíná v dubnu, kdy se také otevírá botanická zahrada s prvními kvetoucími rostlinami. Návštěvníkům parků se na jaře každoročně naskýtá okouzlující pohled na rozkvetlé záhony s desítkami tisíců kusů jarních cibulnatých květin, zejména tulipánů Mezi nejvyšší odrůdy, dorůstající 50 – 60 cm, patří nejen známý šarlatový Oxford, ale i sladce růžový Ollioules, oranžovočervený Judith Leyster nebo žlutý Parasol. Ke středně vzrůstným odrůdám se řadí zářivě sněhobílá Purissima, fialový Blue Angel nebo skupina tzv. „papouškovitých“ tulipánů, jejichž okvětní plátky připomínají peříčka (Blue Parrot, Red Parrot, Giant Parrot). Pozoruhodný plnokvětý Monte Carlo, svítivě žlutá Mája s třepenitými okraji a skupina nízkých tulipánů T. greigii s barevně proužkovanými listy doplňují nepřebernou paletu barev a tvarů, jejichž pestrost nadchne jistě každého návštěvníka olomouckých parků.

Výstaviště Flora Olomouc s bohatou zelení parků a skleníků, květinovou nádherou Botanic Garden a rozária patří ke kulturním skvostům ČR. Pokud se rozhodnete pro jeho návštěvu, Vaše dojmy ještě umocní krása historických památek Olomouce, města, které se může – hned po Praze - pochlubit druhou nejrozsáhlejší a nejcennější památkovou rezervací v ČR.

Mastodon