Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Volný čas - Za přírodou /  Svatý Kopeček u Olomouce / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 27. 11.

5°C
zataženo

Za přírodou

Svatý Kopeček u Olomouce

Svatý Kopeček u Olomouce

Sadové náměstí 1, 779 00, Olomouc - Svatý Kopeček

Telefon: (+420) 585 385 342

E-mail: [email protected]

Web: http://www.svatykopecek.cz

Půvabný Svatý Kopeček je vzdálen asi 8 km od středu Olomouce. Areál s monumentálním chrámem Navštívení Panny Marie vyrostl na tradičním poutním místě věřících.

Unikátem chrámu Navštívení Panny Marie je jeho orientace. Hlavní osa nesměřuje od východu k západu, ale chrám je pootočen průčelím k mateřskému klášteru Hradisko. Kněz, který žehnal od oltáře věřícím díky tomu prý při otevřených dveřích požehnal i klášteru.

Dnes je věhlas poutního místa obnoven a každoročně se zde konají nezapomenutelné poutě, bohoslužby i chrámové koncerty. V roce 1995 při své návštěvě papež Jan Pavel II. povýšil chrám na baziliku minor, která tvoří spolu s bočními křídly a čtyřřadou lipovou alejí zdaleka viditelný kříž v krajině.

Nedaleko baziliky je situována olomoucká zoologická zahrada, jedinečná rozsáhlou expozicí mořských akvárií se žraloky, piraňami i korálovými rybami a společným výběhem vlků a medvědů. V areálu ZOO je také vyhlídková věž, ze které je vidět celá Olomouc a značná část Moravy.

V blízkosti ZOO začíná sedmikilometrová naučná stezka protínající lesy Svatého Kopečka.

Nordic walking v okolí Svatého Kopečka

Projděte se po Svatém Kopečku a jeho okolí s holemi nordic walking, tzv. severskou chůzí.
Jsou vyznačeny 4 trasy, všechny začínají na Svatém Kopečku - restaurace U Maci. Všechny trasy začínají na Svatém Kopečku - restaurace U Maci, jsou značeny oboustranně.

1. svatokopecká - žlutá - rodinná 3 km - okruhová
2. radíkovská - zelená - 7 km - okruhová
3. lošovská - modrá - 11 km - okruhová
4. domašovská - červená - 23 km - Sv. Kopeček - Domašov nad Bystřicí
Mapa: https://nordicwalking-olomouc.cz/mapa/

Kontakt: Nordicwalking Olomouc – Mgr. Ivo Šenk, 779 00 Svatý Kopeček, tel.: + 420 605 108 727, [email protected], http://nordicwalking-olomouc.cz


FOTOGALERIE:

Svatý Kopeček u Olomouce | © Pavel SnášelSvatý Kopeček u Olomouce | © Pavel SnášelSvatý Kopeček u Olomouce | © Pavel SnášelSvatý Kopeček u Olomouce | © Pavel SnášelSvatý Kopeček u Olomouce | © Pavel SnášelSvatý Kopeček u Olomouce | © Pavel Snášel