Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Kultura - Muzea /  Pevnost poznání / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 29. 01.

-4°C
polojasno

Muzea

Pevnost poznání

Pevnost poznání

17. listopadu 7, areál Korunní pevnůstky, 779 00, Olomouc

Telefon: +420 585 634 145

E-mail: [email protected]

Web: http://www.pevnostpoznani.cz

Otevřeno: út - pá: 9:00 - 17:00
so - ne: 9:00 - 18:00
(včetně státních svátků)

Pevnost poznání je interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho cílem je zábavnou formou přibližovat vědu a výzkum všem věkovým kategoriím. Nachází se v architektonicky i historicky výjimečné budově, bývalém vojenském skladu z 19. století, který se podařilo úspěšně transformovat v progresivní science centrum. Návštěvníci Pevnosti se baví a vzdělávají prostřednictvím interaktivních vědeckých expozic a digitálního planetária. Díky své ojedinělé atmosféře, kde se střetává bohatá historie s dynamickou současností, nabízí Pevnost poznání inspirativní prostředí pro setkávání široké veřejnosti, studentů i zaměstnanců Univerzity Palackého.

Expozice v Pevnosti poznání:

Věda v pevnosti

Jaká byla Pevnost v dobách, kdy nebyla útočištěm vědy, ale vojenských jednotek? Prozradíme vám prostřednictvím jednotlivých sekcí rozsáhlé a bohaté expozice. Dozvíte se o jednotlivých řemeslech, oblasti zdravotnictví, stavebnictví, balistiky i kartografie. V hlavních rolích nevyzpytatelné 18. století a armáda, která měla vždy snadný přístup k nejnovějším vědeckým a technickým poznatkům. Vychutnáte si také ústřední dominantu expozice v podobě vtipného komiksového příběhu na 12 velkoformátových panelech. Vypráví o vzniku olomoucké pevnosti a poutavě shrnuje události, v nichž figuruje sama Marie Terezie i císař František Josef I.

Živá voda

Ponořte se do koryta řeky a detailně prozkoumejte vodní tok od pramene až po ústí do moře. Ohromí vás naprostá dominance řeky v přírodě a samozřejmě se seznámíte i s jejími obyvateli, od ráčka poustevníčka, rodinky plžů až po hbitého listonoha nebo tajemnou žábronožku. Rozhodně ale nevynechejte ani model fascinující vápencové podmořské jeskyně, kde na vás čeká rovných 15 druhů výjimečných živočichů! „Živou vodu“ na vlastní kůži pocítíte, jakmile se rozhodnete vyzkoušet zátopový model Olomouce. Jste si opravdu jisti, že víte, co s naším městem udělá stoletá voda?

Rozum v hrsti

Chcete se dozvědět vše o základních principech lidského vědění? Vstoupit (až v 8 osobách!) můžete do osmimetrové makety lidského mozku, která poskytne odpovědi na všechny vaše otázky. Díky světelné projekci se před vámi zjeví neuronová síť v celé své komplikované kráse. Po návštěvě téhle expozice zaručeně půjde hlava kolem. Stále vám to přijde málo? Pak je tu zapeklitá matematická část expozice, v níž mj. nabízíme model slavného šifrovacího stroje Enigma nebo originální dřevěné 3D piškvorky. A jakmile budete mít hlavu jako pátrací balón, stačí na vlastní (ne)bezpečí vyzkoušet přistroj, který se používá i na Mezinárodní vesmírné stanici – tzv. gyroskop, jehož rotační způsoby vás buď naplno rozhodí anebo přivedou do povznášejícího stavu.

Světlo a tma

Jak vidíme svět kolem nás? Odpovědi přinášíme v expozici věnované základním principům světla. Pozornost na sebe strhává zejména sedmimetrová kopule digitálního planetária, díky níž máte šanci povznést se přímo do centra vesmírného oceánu. Během průletu kosmem pozdravíte hvězdy a celé planety a naplno se seznámíte s nejrůznějšími astronomickými jevy. Mějte oči dokořán, protože ve chvíli, kdy se vrátíte zpět na Zemi, můžete navštívit unikátní model oční bulvy. Poznáte detailně stavbu vlastního oka a na vlastní oči si také vyzkoušíte, jaké to je vidět svět očima mouchy nebo vážky..


FOTOGALERIE:

Pevnost poznáníPevnost poznáníPevnost poznáníPevnost poznáníPevnost poznáníPevnost poznáníPevnost poznáníPevnost poznání
Mastodon