Vítejte na oficiálních turistických stránkách města Olomouce.
RYCHLÉ TIPY:
Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!
Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!
Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.
„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“
Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.
Informační centrum
Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc
Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail: [email protected]
Mapa
Olomouc region Card
Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.
náměstí Republiky 5, 779 00, Olomouc
Telefon: +420 585 515 111
E-mail: [email protected]
Web: http://www.vmo.cz
Otevřeno: říjen–březen (mimo pondělí a úterý)
10:00–17:00 hod.
duben–září (mimo pondělí)
9:00–18:00
Vlastivědné muzeum v Olomouci navazuje na tradici olomouckého muzejnictví, začínající polovinou 19. století, a na řadu dříve samostatných muzeí ve městě i širokém okolí s tím, že řadu let zahrnovalo území bývalého Olomouckého a později podstatnou část Severomoravského kraje. Formálně je dnes jeho činnost vymezena územím okresu Olomouc. Povahou sbírkového fondu v oblastech prehistorie, historie a současnosti v oblasti společenských věd a přírodovědných oborů svou odbornou prací pokrývá nejen střední Moravu, ale širší území s přesahy do zahraničí.
Výstava rozdělená do sedmi historických témat přibližuje návštěvníkům ucelený příběh dějin města, vyprávěný od 6. století, drsné doby raného středověku, až po naši současnost. Nesmírně bohatou historii Olomouce v nové expozici dokládá široké spektrum předmětů od archeologických nálezů, přes památky uměleckého řemesla a knižní kultury až po dokumentární filmy z 20. století. Řadu zážitků zprostředkovávají moderní technologie, jimiž je expozice doslova nabitá.
S přírodními poměry regionu od nížin v okolí Olomouce až po vysokohorský terén Hrubého Jeseníku seznamuje návštěvníky expozice doplněná interaktivními prvky. Kousky naší přírody si můžete nejen důkladně prohlédnout, ale i vyzkoušet, osahat nebo se do nich zaposlouchat.
Expozice, jež vznikla k 440. výročí založení vysokého učení v Olomouci, je věnována minulosti i současnosti druhé nejstarší univerzity v českých zemích. Vystaveno je zde na pět desítek předmětů, např. kopie původního rektorského žezla či druhé nejstarší univerzitní matriky, medaile, typáře, chirurgické nástroje nebo skleněná harmonika.
Panovníci, církevní hodnostáři, umělci, vědci, vojáci i sportovci, kteří během jedenácti století zanechali výrazný otisk na tváři našeho regionu, jsou tématem zbrusu nové expozice. Dozvíte se zde například i to, komu vděčíme za řízek v trojobalu, kdo vymyslel slovo slabikář, kdo byl milovníkem olomouckých syrečků a řadu dalších zajímavostí.
Nová expozice geologie, archeologie a lapidária nabízí od 16. května 2013 fascinující pohled na řadu artefaktů z muzejních sbírek, jejichž společným jmenovatelem je kámen ve všech svých podobách.
* dítě do 6 let zdarma
** minimálně 6 žáků