Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Kultura - Muzea /  Skanzen Příkazy / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
St 22. 03.

11°C
zataženo

Muzea

Skanzen Příkazy

Skanzen Příkazy

Příkazy 54, 783 33, Příkazy

Telefon: (+420) 585 967 310

E-mail: [email protected]

Web: http://www.hanackeskanzen.cz

Otevřeno: květen: jen víkendy a svátky 10:00 - 16:00
červen-srpen: denně mimo pondělí 10:00-17:00|
září: denně mimo pondělí 10:00-16:00|
říjen-duben: návštěva možná po předchozí telefonické objednávce
Poslední prohlídka hodinu před uzavřením.

Památková rezervace lidové architektury je vzácným dokladem lidového stavitelství na Hané. Můžete si prohlédnout více než 200 let starou architekturu a expozici historie zemědělství na Hané, která ilustruje život venkovského obyvatelstva.

Bohaté sbírky Expozice lidové architektury na Hané tvoří inventář řemeslnických dílen, nástrojů a strojů, kamnářských, knihařských, stolařských, tesařských, bednářských, kovářských, sedlářských, zámečnických, obuvnických, školních, krejčovských, mlékařských a včelařských pomůcek, nářadí, forem a přípravků.

Převážná část expozice umístěné také ve špaletových stodolách je věnována zemědělství, žňovým pracím, mlácení a obdělávání půdy, které expozice prezentuje parními stroji, stacionerními a elektrickými motory, mlátičkami, povozy, pluhy, plečkami, secími stroji, šrotovníky... Najdete zde část věnovanou praní a žehlení, sbírku dětských hraček a originální hanáckou hospodu ze 30. let.

Vstupné

 • Dospělí: 60 Kč
 • Děti do 6 let: zdarma
 • Děti 6–15 let: 40 Kč
 • Studenti 15–26 let: 40 Kč
 • Senioři nad 65 let: 40 Kč
 • Rodinné vstupné (max. 2 dospělí a 3 děti): 160 Kč
 • Držitelé průkazu ZTP/P a průvodci ZTP/P: zdarma
 • Držitelé průkazu ZTP do 18 let: zdarma
 • Držitelé průkazu ZTP nad 18 let: 40 Kč
 • Držitelé průkazu Fondu ohrožených dětí: 40 Kč
 • Držitelé karet Olomouc Card, ICOM, ICOMOS, Asociace muzeí a galerií ČR, zaměstnaneckých průkazů NPÚ (max. 1 + 3 rodinní příslušníci), volných vstupenek NPÚ a novináři po předchozí akreditaci: zdarma
 • Pedagogický doprovod a dozor organizovaných skupin dětí v max. počtu 2 osoby na jednu skupinu v min. počtu 20 dětí: zdarma


FOTOGALERIE:

Skanzen PříkazySkanzen PříkazySkanzen PříkazySkanzen PříkazySkanzen PříkazySkanzen PříkazySkanzen Příkazy
Mastodon