Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Út 05. 07.

23°C
slabý déšť
St 06. 07.

23°C
slabý déšť

Olomouc a osobnosti

Matyáš Korvín

Matyáš Korvín

Uherský král Matyáš, v Maďarsku jeden z nejpopulárnějších panovníků, byl velmi cílevědomý. S Olomoucí ho pojí dvě významné události - roku 1469 se zde nechal zvolit katolickými stavy českým králem a o 10 let později zde uzavřel tzv. olomouckou smlouvu. Na tuto událost odkazuje pamětní deska na budově Moravského divadla na olomouckém Horním náměstí.

V rozšiřování svého panství neváhal využít dějinných okolností a vůči českému králi Jiřímu z Poděbrad i jisté úskočnosti. Roku 1460 se oženil s Jiříkovou dcerou Kunhutou. Po její smrti v roce 1464 však došlo k ochlazení vzájemných vztahů, které vyústily v otevřený boj mezi oběma panovníky. Roku 1468 Matyáš vtrhl do Rakous proti českému vojsku a následujícího roku postupoval přes Moravu do Čech. U Vilémova byl však obklíčen Jiříkovým vojskem a svolil k uzavření příměří. Vzájemnou dohodu však nedodržel a v Olomouci se dal korunovat českým králem. Po Jiříkově smrti (1471) pokračoval v bojích o českou korunu s jeho nástupcem Vladislavem Jagellonským. Teprve v roce 1478 přijali oba panovníci – Vladislav i Matyáš - oboustranně přijatelný kompromis formulovaný v tzv. olomoucké smlouvě: Vladislav nadále vládl v Čechách, Matyáš získal Moravu, Slezsko a Lužici. Při jejím stvrzení došlo k velkolepému setkání dvou panovnických dvorů a také dvou odlišných kultur – pozdněgotické Vladislavovy a renesanční Matyášovy. Setkání mělo podobu několikadenních oslav, do kterých se zapojilo celé město a které byly plně v Matyášově režii. Uherský panovník tak efektně prezentovat nový životní styl svého dvora. Matyášův kronikář Antonio Bonfini setkání barvitě popsal ve spisu, jehož dobový opis se dodnes dochoval ve fondu vědecké knihovny v Olomouci.
Pamětní deska olomoucké smluvy je umístěna na Horním náměstí v Olomouci na domě č. 21 (budova Moravského divadla Olomouc).