Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
St 05. 10.

11°C
zataženo
Čt 06. 10.

16°C
jasno
Pá 07. 10.

15°C
skoro jasno

Olomouc a osobnosti

Vojenství

název článku:
perex:

Lennart Torstensson, od roku 1646 hrabě z Ortaly, se účastnil švédského tažení v průběhu třicetileté války. Roku 1641 byl jmenován do čela švédské armády, se kterou se mu podařilo dobýt Olomouc v červnu 1642. Poškodili či zcela zničili značnou část památek, např. Klášter Hradisko, a znovu opevnili město.


název článku:
perex:

Fridrich II. Veliký byl pruský král z rodu Hohenzollernů vládnoucí v letech 1740–1786 a jeden z největších vojevůdců 18. století, který pozvedl Prusko na úroveň velmoci a rozšířil državy svého rodu. Byl vynikající vojevůdce, při obléhání však byl méně úspěšný. Roku 1758 se snažil dobýt olomouckou pevnost, avšak ani po dlouhých týdnech se mu to nepodařilo.


název článku:
perex:

Ernst Gideon von Laudon, jeden z nejschopnějších rakouských vojevůdců, pocházel z chudé šlechtické rodiny skotského původu usazené v Livonsku. Proslavil se během sedmileté války (1756–1763), kdy odvážně napadl transport se zásobami určený pro pruské vojsko obléhající Olomouc.


název článku:
perex:

Slavný francouzský generál markýz de Lafayette byl 19. května 1794 uvězněn v olomouckých tzv. Jezuitských kasárnách (dnešní budova Vojenského správního archivu na náměstí Republiky). Na budově archivu je umístěna pamětní deska připomínající 200. výročí odchodu generála z Olomouce.


perex:

Rakouský vojevůdce a český šlechtic Jan Josef Václav Radecký z Radče se stal legendou už za svého života. Sloužil v armádě rakouského mocnářství a byl pobočníkem maršála Laudona. Za napoleonských válek se dočkal postupu. V roce 1829 se stal velitelem olomoucké pevnosti. Pobýval v Edelmannově paláci, na kterém je od roku 1892 umístěna jeho pamětní deska.


název článku:
perex:

Josef Bryks se narodil roku 1916 v Lašťanech u Olomouce. Ve 40. letech sloužil jako poručík u 33. letky v Olomouci. Za účast v letecké bitvě o Anglii byl vyznamenán Řádem britského imperia. Po únoru 1948 byl obviněn z velezrady a odsouzen na 30 let do vězení. V roce 1991 byl povýšen na plukovníka in memoriam. V Lašťanech u Olomouce má svou pamětní desku.


název článku:
perex:

Významnou olomouckou osobností je již celá desetiletí voják a heraldik Jiří Louda. Je představitelem zahraničního odboje na západní frontě, koncepčním tvůrcem českého státního znaku a městských znaků v celé České republice. Z heraldického ateliéru Jiřího Loudy pochází i nová úprava olomouckého znaku s písmeny SPQO a znak Olomouckého kraje.