Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Pá 07. 10.

10°C
jasno
So 08. 10.

15°C
zataženo

Olomouc a osobnosti

plk. Josef Bryks

plk. Josef Bryks

Josef Bryks se narodil roku 1916 v Lašťanech u Olomouce. Ve 40. letech sloužil jako poručík u 33. letky v Olomouci. Za účast v letecké bitvě o Anglii byl vyznamenán Řádem britského imperia. Po únoru 1948 byl obviněn z velezrady a odsouzen na 30 let do vězení. V roce 1991 byl povýšen na plukovníka in memoriam. V Lašťanech u Olomouce má svou pamětní desku.

Absolvoval Obchodní akademii v Olomouci, vojenskou akademii v Hranicích a poté vstoupil do armádního letectva. Od roku 1938 sloužil jako poručík pilot u 33. letky v Olomouci. Před okupací republiky uprchl do Francie a poté do Anglie. Zde se aktivně účastnil letecké bitvy o Anglii. Byl sestřelen nad Francií a upadl do německého zajetí, z něhož čtyřikrát uprchl. Po jednom z útěků z německého zajetí se stal účastníkem polského hnutí odporu. Německým soudem v Praze byl odsouzen k trestu smrti. 16. 4. 1945 byl osvobozen v německé pevnosti Colditz a vrátil se do Velké Británie. Zde byl anglickým králem vyznamenán Řádem britského impéria. Po návratu do vlasti přednášel jako důstojník československého a britského letectva budoucím pilotům na olomouckém letišti.

Po událostech v únoru 1948 byl zatčen a obviněn z vojenské zrady a úkladům proti republice. V Praze na Pankráci byl odsouzen na 10 roků, později na dalších 20 let těžkého žaláře. 12. srpna 1957 zemřel v táboře nucených prací v Jáchymově.
Rozkazem velitele letectva a PVO ČSFR č. 66 byl Josef Bryks dne 29. 5. 1991 mimořádně povýšen do hodnosti plukovníka in memoriam. Pamětní deska plk. Brykse byla odhalena 4. 6. 1994 v jeho rodné obci Lašťany u Olomouce.